דיכאון > דיכאון חזק

מהם התסמינים של דיכאון חזק?

דיכאון חזק, או בשמו המקצועי דיכאון עמוק, מתאפיין בעצבות ויאוש תהומיים שלא ניתן לראות את הסוף שלהם. אם במצב תקין גם בתקופות של עצב ניתן לראות את האור בקצה המנהרה, אדם הלוקה בדיכאון, במיוחד אם הוא עמוק, לא יצליח לראות את האור. להיפך, הכל יראה לו חשוך ואחת המחשבות המרכזיות שיעברו בראשו היא כי אין תקווה, הכל אבוד- פשוט יאוש מוחלט. במצב של יאוש מוחלט כמובן שישנו גם עצב רב, תחושות אשם קשות ותופעות פיזיות כמו חוסר תיאבון, חוסר שינה. מכאן מדובר על מעגל קסמים בו התופעות הנפשיות משפיעות ומחמירות את הפיזיות ולהיפך. החיים עם דיכאון חזק אינם אפשריים לתקופה ארוכה ולכן אותם אנשים נוטים לאובדנות אם הבעיה אינה מטופלת.

לסיכום המאפיין העיקרי של דיכאון עמוק הוא ירידה משמעותית במצב הרוח, בפעילות ובאנרגיה לתקופה של שבועיים לפחות.

מה גורם לדיכאון חזק?

מדובר על מכלול של גורמים, החל מהתמזגותם של תא הזרע והביצית, דרך חייו של העובר ברחם אימו, ילדותו המוקדמת והמאוחרת, חוויות שחווה במשך השנים, טראומות שיכולות להוות גורם שמחזק את הסיכוי להיווצרות דיכאון וכלה במצבו הנוכחי בהווה. הגורמים הפיזיולוגים והנפשיים מתמזגים זה בזה. אומרים שגוף ונפש הם אחד ודיכאון הוא הוכחה לכך. הנטייה לדיכאון היא פעמים רבות גנטית. לא כל נטייה אומרת בהכרח התפרצות של דיכאון. תזונת האם במהלך הריון, שימוש בתרופות, אלכוהול או עישון יכולים להגביר אצל העובר נטייה לדיכאון. החוויות אותן חווה ילד ולמידת ההקשרים בין מעשה לתגובה הם חזקים מאוד ועשויים להשפיע. ישנם ילדים אצלם מתפתח הדיכאון כמנגנון הגנה המתפרץ בעת הצורך. תחושות הנוצרות אצל אדם שהוא אינו טוב מספיק או אינו אהוב יכולות להביא להתפרצות דיכאון. מבחינה פיזית הדיכאון מתפרץ כאשר ישנו במוח חוסר משמעותי של ההורמון סרוטונין שהפרשתו יוצרת תחושת שמחה.

 איך להתייחס לדיכאון חזק?

רצוי שאם אדם בסביבתינו סובל מהסימפטומים המוגדרים לעיל יפנה במהירות לייעוץ מקצועי.

טיפול מהיר יכול למנוע החמרה במצב. אם לא יפנה או יופנה אדם כזה לטיפול הדבר הוא ככדור שלג הגדל מרגע לרגע עד למצב של התאבדות.

סכנת ההתאבדות גדולה יותר כאשר החולה נמצא במצב סופי או התחלתי של גל הדיכאון, הקטנת סכנת ההתאבדות קשורה לעצמת התמיכה הנפשי החברתי ומשפחתי המקבל האדם הסובל מדיכאון.

 טיפול בדיכאון

בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בשטח הטיפול בדיכאון. התקדמות זו אפשרה הפחתה בעוצמה ובמשך הדיכאון, כמו גם לעיתים למניעתו.

מחקרים מוכיחים כי השילוב של טיפול תרופתי (נוגדי דיכאון) וטיפול נפשי הוא היעיל ביותר. במקרים קשים של דיכאון עמוק הפסיכותרפיה היא בעלת אופי תמיכתי חינוכי.

במקרים אחרים בהם קיים מרכיב פסיכולוגי או פסיכו חברתי בעל משמעות רבה לפסיכותרפיה יש תפקיד מרכזי ביותר.

קיימות מספר גישות עיקריות לטיפול בדיכאון:

1)       הגישה הפסיכו-דינמית  

2)       הגישה הפסיכו-התנהגותית

3)       הגישה הקוגניטיבית

4)       הגישה האקלקטית

 

חשוב לציין שאפשר לטפל בדיכאון עמוק בהצלחה רבה.

ליצירת קשר עם אפרת מבל: