דיכאון > דיכאון כרוני

הדיכאון הכרוני מהווה אחד מהפרעות הנפש השכיחות ביותר של האדם. תופעה זו ידועה עוד משחר ההיסטוריה, אם כי ההתייחסות אליה השתנתה במהלך הדורות. דמויות ידועות בתולדות המין האנושי לקו בדיכאון כרוני כגון הצייר וינסנט ואן גוך, הסופרים הידועים מארק טווין וצ'רלס דיקנס, ואפילו המלך המקראי שאול שעל מנת לעודד את רוחו הביאו לפניו את דויד, אז נער צעיר אדמוני ויפה עיניים ולימים מלך ישראל שינגן לפניו בכינור. להבדיל מסתם דכדוך חולף שרבים מאיתנו חווים מדי פעם הרי הדיכאון הכרוני הוא מחלה עם סימפטומים מוגדרים שניתן לאבחן אותה בעזרת מספר בדיקות. יש משהו בטבע האנושי שיכול לראות תמיד רק את החיסרון ואת השלילי. בכל מצב נתון ניצבת לפני האדם האפשרות האם לראות ולהתייחס אליו בעין טובה ולפרש אותו כהזדמנות חיובית או ליפול לעצבות וייאוש. אולם הדיכאון הכרוני הוא מעבר לכך, בדיכאון כרוני נמצא האדם במצב שהוא כבר שקע בבחירה הפסימית ובהסתכלות הנגטיבית על העולם ועל חייו בפרט, עד כדי כך שהוא כבר לא יכול להתרפא ולסגל לעצמו דרכי חשיבה חדשות ללא עזרה חיצונית מקצועית.

גורמי הדיכאון

ניתן לחלק את ההשפעות הגורמות לדיכאון כרוני לשלושה רבדים עיקריים: גורמים חברתיים, גורמים פיזיים וביוכימיים, וגורמים נפשיים. בין הגורמים הפיזיים ניתן למנות למשל כמות הורמונים חריגה, גנטיקה משפחתית המועדת לנטייה לדיכאון וכו'. הגורמים החברתיים כוללים מצב חברתי קשה, קשר זוגי רעוע או בדידות, מעמד חברתי נמוך, חוסר יכולת לפרנס ועוד.. והגורמים הנפשיים כוללים דפוסי חשיבה שליליים ,טראומות מהעבר, ערך עצמי נמוך, וכן השקפת עולם בלתי מציאותית היונקת ממקורות בלתי מהימנים ומחוסר למידה והתפתחות אישית.

אדם שחווה במשך זמן של כשבועיים דיכאון רצוף המלווה בתסמינים של חוסר שינה ותיאבון, שינוי ניכר בפעילות פסיכו-מוטורית לכאן או לכאן, רגשי אשמה, אדישות וחוסר יכולת לקבל החלטות  ואף מחשבות אובדניות ה''י   נמצא במצב המוגדר על ידי הפסיכולוגיה המודרנית כסובל מדיכאון כרוני. 

דיכאון - דיכאון כרוני

דרכי הטיפול בדיכאון

מכיוון שלדיכאון יש גם פן פיזי ביולוגי וגם פן נפשי חברתי הטיפול המומלץ הוא שילוב של טיפול פסיכולוגי וטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי יכול לעזור למטופל לתפקד בצורה נורמאלית ואף טובה בחיי היום יום ובכך יאפשר לו להפנות את תשומת ליבו אל הטיפול הפסיכותרפיסטי שבו בעצם נזרעים הזרעים להבראה ולריפוי נפשי עמוק. בטיפול נפשי שכזה המטפל יעזור למטופל להבין לעומק את הנקודות בנפשו שמהם נובע הדיכאון. הוא יעזור לו בשלב הראשון להכיר בהם ולהתוודע אליהם ללא רגשי אשמה אלא פשוט בראיה בהירה ואובייקטיבית כמו שרק מי שמביט מהצד יכול לעשות. המטפל גם יעזור למטופל להתמודד עם חווית הכאב הכרוכה בהתבוננות כזו, וזאת על ידי עידוד ותמיכה חוזרים ונשנים תוך הבעת אמון ביכולתו של המטופל לקחת אחריות על מצבו ולהתקדם. המטופל לומד להביע את רגשותיו דבר שלעיתים רבות הוא מנע מעצמו במשך שנים ארוכות העלאת התחושות הכואבות אל פני השטח עוזרת למטופל להתמודד בפעם הראשונה עם הגורמים האמיתיים לדיכאון הכרוני אותו הוא חש ולהביא אותם מתת המודע אל המודע. לאחר מכן המטפל יעזור למטופל למצוא דרכים להתפתח, להתמודד ולסגל לעצמו דפוסי חשיבה חדשים ומקדמים יותר. כמובן שתהליך זה הוא תהליך שלוקח זמן והוא תלוי במצבו האינדיבידואלי של המטופל. אולם כיום ישנה דווקא נטייה בקרב הפסיכולוגים להשתדל לקצר תהליכים ולהגיע למיקוד בזמן מהיר יחסית במידת האפשר.

מטפל טוב

אם כי קיימות שיטות טיפוליות פסיכותרפיסטיות רבות ושונות כגון השיטה הנרטיבית, השיטה הביהביוריסטית, הקוגניטיבית, פסיכואנליזה ועוד ועוד.. מסתבר שהפרמטר היחידי שהוכח מדעית שהוא בעל השפעה ישירה על הצלחת הטיפול אינו קשור לאף אחת מהשיטות שלרובם אחוזי הצלחה דומים. מסתבר שבראש ובראשונה הקריטריון החשוב ביותר הוא אישיותו של המטפל. הוכח למעלה מכל ספק במחקרים רבים כי לקשר ולאמון הנוצר בין המטפל ובין המטופל יש את ההשפעה הגדולה והחשובה ביותר על הצלחת הטיפול. מטפל טוב הוא קודם כל מטפל מקצועי ומוסמך שאת זה כמובן אפשר לבדוק באתר משרד הבריאות או אף דרכו אישית, ולאחר מכן הוא מטפל שהמטופל מרגיש איתו טוב ויכול לחשוף לפניו בקלות את נבכי הנפש שלו. מטפל שאינו משדר כוחנות ולעולם לא נותן למטופל הרגשה שהוא עלול לנצל לרעה את המידע הרגיש אליו הוא נחשף הוא המטפל האידיאלי, אשר יכול ברגישות ובתבונה להוביל את המטופל לריפוי וצמיחה נפשית משמעותית.  

דיכאון כרוני אינו קללה חס ושלום וניתן בהחלט להתמודד איתו ואף להתרפא ממנו. אנשים רבים שבעבר סבלו מדיכאון קליני יכולים היום לנהל אורח חיים בריא ונורמאלי הודות לטיפול מסור והשקעה אישית ומתמדת. 

ליצירת קשר עם אפרת מבל: