דיכאון > טיפול בדיכאון – סקירת תסמינים

דיכאון הוא אחד מההפרעות הנפשיות השכיחות ביותר בעולם המודרני. הסטטיסטיקה היבשה מלמדת אותנו שכשליש מאוכלוסיית כדור הארץ עלולה לסבול מאפיזודה דיכאונית אחד במהלך חייה. כמובן שישנם מקומות שונים בעולם בהם דיכאון הוא שכיח יותר ואחרים בהם הוא נדיר יותר. כמו כן דיכאון יכול להיות מקושר ואופייני למצבים מסוימים בחיים כמו דיכאון לאחר לידה או דיכאון המופיע בעקבות אובדן של אדם קרוב ויקר. ישנו כיום בנמצא מגוון רחב של שיטות טיפול בדיכאון בעלות רמות שונות של הצלחה בהתאם לסוג הדיכאון ולאופי האדם הלוקה בו. אך לפני שניתן בכלל לדבר על טיפול בדיכאון עולה הצורך לאבחן אותו. כמובן שאבחון הוא עבודה לאיש מקצוע מנוסה המכיר את התחום ואת החידושים האחרונים בו אך גם אנו יכולים לזהות את הסימנים הראשונים להופעתו של דיכאון אשר יכולים לשמש כתמרור אזהרה ולדרבן אותנו לפנות לאבחון מקצועי שעשוי להמליץ על שיטת טיפול בדיכאון שתתאים לנו.  אפרת מבל היא פסיכותרפיסטית מקצועית, שצברה ניסיון רב בטיפול בדיכאון על סוגיו השונים. בנוסף לסימנים המפורטים מטה היא תוכל לקבוע בצורה יעילה , לאור ניסיונה הרב, אם הסימנים המופיעים אצל המטופל מעידים על דיכאון או שהם תופעה טבעית וזמנית.

מהם הסימנים המעידים על צורך בטיפול בדיכאון?

לדיכאון תסמינים רבים ומגוונים שחלקם משתנים מתרבות אחת לאחרת וחלקם קבועים. על מנת לאבחן דיכאון או אפילו חשד לדיכאון אין צורך בהופעתם של כל התסמינים ומספיק כי אנו מזהים בעצמנו, או באדם הקרוב לנו חלק מהתסמינים בשביל שיתעורר חשד מספיק להמשך בדיקה וטיפול.

  1. מצב רוח ירוד – התסמין הבסיסי והקלאסי אם תרצו של דיכאון הוא מצב רוח ירוד. האדם הלוקה בדיכאון חש כי מצב רוחו בשפל ועלול לומר דברים כמו  "אין טעם לחיות" משמעות החיים איננה תמיד ברורה. חשוב מאוד שמצב רוח זה יהיה בלתי תלוי בנסיבות חיצוניות שכן ישנן נסיבות רבות בהן מצב רוח ירוד הוא תגובה נורמלית טבעית וזמנית. מצב רוח ירוד שאינו קשור בשום סיבה חיצונית הוא סיבה לדאגה. טיפול פסיכותרפי אצל אפרת מבל יכול להוציא את הסובל/ת ממצב רוח ירוד ממצבו/ה  ולהחזירו/ה לחיים נורמליים.
  2. עייפות מרובה וירידה בפעילות – אם אנו עדים לירידה בפעילות אצל אדם, חוסר רצון לצאת מהמיטה או לקום מהספה זה כמובן יכול להיות תסמין של דיכאון. חשוב מאוד שעייפות זו לא תהיה מקושרת למצב רפואי כלשהו שיסביר אותה וכמובן שלא תהיה תוצאה של איזושהי פעילות נקודתית ומאוד מתישה. למשל, אישה לאחר לידה יכולה לחוש תשישות גדולה וירידה בפעילות ואין הדבר מעיד בהכרח על דיכאון.
  3. הפרעות שינה – כאשר אדם בריא חש עייף ותשוש הוא על פי רוב יפנה לשינה ויצבור שוב כוחות. הלוקים בדיכאון עשויים לחוות הפרעות שינה שלא יאפשרו הם לטעון את המצברים וזהו תסמין נוסף שיכול להעיד על הופעתו של דיכאון.
  4. תחושת ערך עצמי ירוד – הלוקים בדיכאון עשויים לדווח על ירידה בביטחון העצמי ותחושה של ערך עצמי מופחת. הדבר יכול לתרום לאי רצונם להיות פעילים ולבוא במגע עם אנשים אחרים או לקחת על עצמם פרויקטים. זוהי תחושה קשה שלעיתים תהיה לה "סיבה הגיונית" שתסווה את מקורה האמיתי שעשוי בהחלט להיות דיכאון.
  5. רגשות אשמה – הלוקים בדיכאון עשויים לדווח על רגשות אשמה כלליים או רגשות אשמה התלויים בנסיבות מאוד מסוימות.
  6. חוסר עניין והנאה – הוא תסמין נוסף של דיכאון המתבטא באי היכולת ליהנות או לשאוב הנאה ועונג מפעילויות שבעבר היו מעניינות ומהנות עברו הלקוה בדיכאון שכעת הכל נראה עבורו כחסר טעם ועניין.

אובדן תיאבון וירידה במשקל – הלוקים בדיכאון מדווחים לעיתים על חוסר בתיאבון. ירידה בכמות האוכל הנצרכת היא בהחלט תמרור אזהרה וגם התחושה כי האוכל אינו טעים או מעניין באופן גורף הן משמעותיות לאבחון התופעה.

חשוב לציין שכיום ניתן לטפל בדיכאון בהצלחה רבה וכך להקל על סבל שלעיתים גורם לאדם להפסקת הרצון לחיות.

ליצירת קשר עם אפרת מבל: