הדרכת הורים > טיפול משפחתי

טיפול משפחתי עונה על בעיות שטיפול פרטני אינו יכול להתמודד איתם. אנשים אשר טופלו בתחילה  ע"י פניה לטיפול אינדיבידואלי וראו שיפור, הבחינו שכאשר הם חוזרים להתמודד עם הבעיות בחיק המשפחה, הרי הם חוזרים לאותם דפוסי התנהגות ובעיות שכבר חוו בעבר. התברר כי הבעיה טמונה באינטראקציה הבין אישית בתוך המשפחה, ולכן נדרש לבצע שנוי במישור המשפחתי אם רוצים לשמור על ההצלחה של הטיפול האינדיבידואלי.

כיום רווחת הדעה בקרב גורמים מקצועיים כי בעיתיות של אדם הינה במידה רבה תוצר של הדרך בה הינו מתמודד עם יחסיו האינטימיים בתוך התא המשפחתי, וכמו כן הדרך  שבה חברי משפחה אחרים מתייחסים אליו בהתאם. ולכן יש לבחון את המערכת הכללית בה האדם חי בהקשר לטיפול הנפשי שלו.

כמו כן על מנת לבצע שינוי בהתנהגות האדם יש צורך לסביבה תומכת ומבינה מצד אחד, ומצד שני יש צורך להתאים את הטיפול למחויבות של האדם ותפקודו במערכת המשפחתית באופן שלא ייצור זעזועים ושינויים חריפים מידי אשר המערכת לא תוכל להתמודד איתם. לכן אפשר לומר שבעצם  שנוי באדם יכול להיווצר רק עם המערכת המשפחתית שלו משתנה ביחד איתו.

אחד מאבות התרפיה המשפחתית minuchin  תבע את המונח  "הפציינט המזוהה". מונח זה מתאר אדם המופנה לטיפול מאחר והוא מייצג בהתנהגות שלו את הבעייתיות של המשפחה  ואת חוסר היכולת שלהם לתפקד בצורה נורמטיבית.     

לעיתים רבות הדבר מביא  אותנו  להבין שהבעיה או ההפרעה הנראית אצל  "הפציינט  המזוהה"  היא לרוב רק סימפטום של בעיה משפחתית. למשל, ילד בעיתי יכול בהתנהגותו לשקף את הבעייתיות של התא המשפחתי. מכך עולה שהמשפחה חייבת להיות מעורבת בטיפול באופן ישיר, זאת אם רוצים שאכן באמת יחול שיפור.

המטרות בטיפול משפחתי הינן בעיקר שיפור התקשורת, כ"כ שיפור אינטראקציות ויחסים בין אישיים שבין חברי המשפחה בכדי ליצור מערכת משפחתית המספקת טוב יותר את צרכי המשפחה כולה.

לעיתים קיים צורך לשנוי ארגוני וחלוקת תפקידים מחודשת במשפחה, ולעיתים חברי המשפחה נצרכים ללמוד ולסגל לעצמם סגנון ביטוי והתנהגות חיוביים ותומכים יותר אחד בשני. נושא חשוב נוסף שמטפל משפחתי בודק לעומק הינן הגבולות בין הדורות, לפעמים הגבולות כל כך נוקשים עד שהם לא מאפשרים ביטוי רגשות ותקשורת זורמת, לעומת זאת במקרים אחרים הגבולות יכולים להיות כל כך מטושטשים שלא ברור מי מחנך את מי.

בשנים האחרונות נולד המושג סמכות הורים שמטרתו להחזיר את הסמכות להורים בכדי לקבוע חוקים ונוהלים  למשפחה תוך כדי התחשבות בצרכים של כל אחד, גם של ההורים וגם של הילדים.

התפקוד בתוך המשפחה מהווה את אחד מנדבכי החיים החשובים ביותר במכלול ההתמודדות של האדם במשך כל הדורות וגם בזמננו. החוסן הנפשי והיציבות אשר תא משפחתי מאושר ותקין מעניק מהווים מפתח ראשון במעלה להצלחה והתקדמות בכל אתגרי החיים. ולכן כל השקעה בתחום זה היא בעלת חשיבות ראשונה במעלה והיא צריכה להיות בעלת קדימות ראשונה בסדר העדיפויות של כל אחד ואחד מאיתנו.  

ליצירת קשר עם אפרת מבל: