זוגיות > איך להציל את הנישואים

ישואים הם לא עסק פשוט. את זה כולנו יודעים. לא מדובר בזר של שושנים ובטח שלא בגן עדן. מדובר בעבודה קשה ויום יומית המלווה בלחצים לא מועטים. תוסיפו לקלחת הזו את המאבק השוטף בהוצאות, במיסים ברצון להעניק לילדים את המקסימום ושאיפה של כולנו למגע ולאינטימיות הרי שזוגיות היא עניין מורכב שלא אחת גם נכנס לקשיים שמהם קשה  לפעמים לצאת. הסיבות המובילות למשבר בגירושין הן רבות ומגוונות וכוללות תקופות של לחץ כלכלי  על היחידה הזוגית, שיכולות לנבוע מפיטורין של אחד מבני הזוג, מפרויקט גדול בסדר גודל של רכישת דירה, משבר בעסק של אחד מבני הזוג ואפילו מלידת ילד שהיא לכאורה מאורע שמח. חשוב להבין כי כל אלה הם תסמינים חיצוניים בלבד וכי המשבר של הזוגיות הוא משבר בין שני אנשים. הכנו עבורכם רשימה של טיפים שיכולים לעזור לכם לחבר מחדש את הקשר שניתק. 

 

 • אל תיקחו את כל מה שבן הזוג אומר באופן אישי – בעתות משבר קשות ובמריבות אנשים אומרים דברים שהם לא מתכוונים אליהם. הכי קל  להינעל על המילה הקשה והכואבת. לימדו לשחרר ולסלוח כי אחרת גם אם תצליחו להציל את הנישואים עכשיו, זה יישאר תלוי ועומד  עד למשבר הבא. לעיתים אנו מחזיקים דברים בבטן לאורך זמן ו ואז ברגע אחד הכל יוצא במרוכז. 
 • השתלטו על עצמכם – אינכם יכולים (או צריכים) לשלוט בהתנהגותו של בן הזוג שלכם. הוא והוא בלבד אחראי באופן ישיר לתוצאות מעשיו. עם זאת אתם יכולים  (וצריכים) לשלוט בהתנהגותכם. לכן חשבו לפני שאתם מדברים ושמרו על רגיעה ככל שניתן.
 • קחו זמן לבד – אינכם חייבים להחליט כאן ועכשיו גם אם בן הזוג מתעקש על כך. הסבירו לו שאתם זקוקים לזמן כדי לחשוב ואפשרו גם לו את הזמן לחשוב בשקט על רצונותיו וכוונותיו.
 • קבלו באהבה אנשים הרוצים לתמוך בכם – זוהי שעתכם הקשה. רבים מאיתנו מנסים להסתיר זאת אך זוהי התנהגות לא נכונה. דווקא בזמנים כאלה חשוב שתדברו עם חברים וקרובי משפחה ותיעזרו בהם. כדי לקבל מראה להתנהגותכם ולמחשבותיכם.
 • עשו כל מה שאתם יכולים כדי להציל את הקשר – הביעו את אהבתכם, היזכרו והזכירו את הזמנים הטובים ואף הציעו לצאת לחופשה יחד כדי ללבן את הדברים בשקט. טיפול זוגי הוא אופציה מצוינת.
 • העשירו את עולמכם בפעילויות חדשות – אילו יכולות לחשוף אתכם לחוויות חדשות ולהוציא מכם משהו חדש שבן זוגכם עוד לא ראה.
 • שמרו על מצב  רוח חיובי – הכי קל זה להתייאש אך כשאנו מתייאשים אנו משדרים לסביבה ולבן זוגנו כי אנו מיואשים ובעצמנו לא מאמינים בכוחו של הקשר. זכרו כי הייתם מאושרים פעם יחד ורוב הסיכויים הם שתוכלו להיות מאושרים יחד שוב.
 • להפסיק לראות את הבן זוג כמושיע החייב לספק כל צרכינו , אלא כבן  אדם פגוע הנאבק בכדי להתמודד עם חושלותיו שלו .
 • שומא על כל אחד מבני זוג  לבטא  רצונותיו וצרכיו  ללא צפייה שבין הזוג ינחש  רצונותיו  .
 • ללמוד להתייחס לרצונו של בן הזוג באותה המידה בה אנו מתייחסים לרצונותינו שלנו  .
 • ללמוד לקבל את התכונות השליליות של עצמנו ולקחת אחריות עליהן  ,  דבר שימנע השלכה  של תכונות אילו על   בין זוגנו   .
 • החיים הזוגיים אינם קו שטוח כי אם רצף של עליות ומורדות  – זה טבעי לחוש ירידות במהלך הקשר הזוגי. עודדו את בן זוגכם להסתכל על הקשר באופן רחב הכולל גם תקופות טובות וגם תקופות קשות יותר. זה יכול לעזור לו להיכנס לפרופורציה.
 • קחו נשימה עמוקה – מרבית הבעיות הזוגיות אינן נפתרות ביום או יומיים – זהו תהליך ארוך שלא תמיד מצליח אך עליכם ללכת בדרך הזו אם ברצונכם להציל את הנישואים.

הטיפים מעלה נכתבו מנסיון של מטפלת זוגית והינם טובים ומצוינים להבנה מהי זוגיות טובה אך בסופו של דבר יש לזכור כי להציל את הנישואים זה משימה לשני אנשים ולא לאחד. וכי אם אחד מבני הזוג אינו מעוניין להציל את הנישואים מרבית הסיכויים הם כי הנישואים יכשלו.

ליצירת קשר עם אפרת מבל: