חלומות ופירושם > חלום על נחש

נחש הוא אחד מבעלי החיים המרתיעים בני אדם רבים. חלקלקות העור שלו, זחילתו, הארס רב הכוח שיש לחלק מסוגי הנחשים והכוח שיש לנחשים אשר חונקים הוא מפחיד. החטא הקדמון ביותר של פיתוי אדם וחווה שהביא לגירושם מגן עדן מיוחס לנחש. עם כל כוחו הנחש מתחבא במחילות, נמצא במצב של בריחה מתמדת  מלבד כאשר הוא צד לו מזון. ההתייחסות אליו היא אמביוולנטית - הוא מעורר רתיעה ופחד לצד סקרנות. בשל המורכבות שבו ובהתייחסות אליו גם חלום על נחש יכול להיות בעל פירושים שונים כי הנחש מייצג תכונות ונושאים שונים.

 

בשל התכונה של השלת העור המעידה על התחדשות - מוות ולידה מחדש, העוסקים בתחום של פתירת חלומות מייחסים להופעת נחש בחלום קשר להתחדשות ולשינוי. גם יכולת הריפוי של הנחש מסמלת  שינוי, מינוף, היכולת שלנו להשתמש בקשיים לצורך מינוף והתקדמות בחיים. הופעתו של נחש בחלום מהווה מסר שבו רוצה הלא מודע שלנו לומר לנו לא לפחד משינויים, לזרום עם המתרחש בחיינו גם אם ישנם שינויים והליכה לכיוונים שלא היינו רגילים להם עד כה. המסר יכול להיות גם הפוך: שזהו הזמן לחזור לשגרה ולמסלול הרגיל ולא לחפש לרעות בשדות זרים.

הנחש הוא יצור המעורר פחד וגם סלידה ורתיעה בשל מראהו ובשל המשמעות שלו ביהדות, שעל פיה הוא מסמל משהו רע ושטני. מסתבר כי הנחש בחלומות אינו בהכרח גורם שלילי אלא גם - סמל לפריצת דרך, לשינוי משמעותי שיוביל למקומות טובים.

הנחש כסמל מיניות

לפי פרויד הנחש שבחלום מייצג מיניות וגם סמל פאלי. חלום של אישה על נחש יתכן שמהווה ביטוי של משאלה מינית שנדחקה לגבי גבר מסויים. במקרה של גבר החולם על נחש יתכן  שהדבר קשור לגבריותו או מעיד על דחף לא מסופק. לפי יונג הופעה של נחש בחלום מסמל קונפליקט פנימי, הנחש מבטא את האספקט המאיים של הקונפליקט.

 

הנחש כסמל לפחד

כיוון שהתחושה שמעורר נחש בקרב רבים היא פחד, נחש יכול לסמל בחלום פחד מפני גורם ידוע או לא ידוע לחולם. בתנ"ך הנחש קשור בבגידה ובשטן, אם כי גם הוא מופיע לפעמים כסמל לריפוי כמו נחש הנחושת שריפא את העם במדבר. כ"כ מסמל הנחש שקר וקינאה.

הנחש כסמל רב משמעויות

כפי שניתן להסיק מהכתוב לעיל, הנחש הוא סמל שלו פירושים רבים. הוא יכול לסמל מקומות נמוכים ואפלים ובאותה מידה לסמל מקומות גבוהים ואפילו רוחניים של התחדשות וריפוי, שינויים שיובילו את האדם להתעצמות ולמקומות חיוביים. כאשר מופיע פעמים רבות חלום על נחש יתכן שבכל פעם משמעותו היא שונה.

סיכוי גדול הוא שהתחושה המאיימת שקיבל האדם מהחלום היא לא פירושו של החלום באמת. ממש כפי שעם כמויות קטנות של ארס אפשר לרפא, מכשולים ברמה מסויימת יכולים למנף את האדם ולהעצים אותו. הם חלק בלתי נפרד מחיינו. כך גם הנחשים בחיינו אינם בהכרח דבר שלילי אלא גורם שיכול לעזור לנו להכיר בכוחותינו.

 

במסגרת טיפולית באמצאות אסוציאציות חופשיות אפשר להעמיק בהבנת הופעתו של נחש בהקשר לשלב בו נמצא החולם וכן בנסיבות בהן  מתבצע החלום.

ליצירת קשר עם אפרת מבל: