חלומות ופירושם > סוד החלום – מה אנחנו יודעים על חלומות?

משחר ההיסטוריה חיפשו בני האדם את סוד החלום. נושא החלימה ריתק חוקרים ומדענים בכל תקופות ההיסטוריה וגם מלכים ושליטים דאגו להחזיק סביבם פותרי חלומות אשר ידעו לפענח עבורם את סוד החלום. מה יש בחלום שהוא כל כך מרתק ומעניין אותנו? במשך ההיסטוריה העתיקה וגם המאוחרת יותר הציעו אנשים שונים רעיונות שונים בדבר משמעות החלומות ונחיצותם לנו כבני האדם. חלק מהרעיונות האלה התבססו על המדע בעוד אחרים שאבו את יסודותיהם מהאינטואיציה, המסורת והדת. כך או כך דומה שהנושא לא נותן לנו מנוח ומוסיף להתל בנו. כמה עובדות בסיסיות בנוגע לחלומות:

 • כל בני האדם חולמים. לא משנה אם אתה גר בשבט באפריקה וצד את מזונך עם חץ וקשת  או שאתה מנהל בכיר בחברת היי טק. כולנו חולמים כל הזמן וכל לילה כארבעה עד שבעה חלומות.
 • מחקרים מראים כי גם בעלי חיים חולמים כך שהחלום אינו נחלתם של בני האדם בלבד. אנחנו לא זוכרים את כל החלומות שלנו. רובנו מסוגלים לדווח על חלום אחד או שניים. חלקנו מסוגלים אפילו לדווח על שלושה. ויש לילות רבים שלא נזכור אפילו חלום אחד.
 • פרצופים מוכרים – בחלומות שלנו איננו יכולים להמציא פרצופים חדשים אלא רק לראות פרצופים של אנשים שאנחנו מכירים או אנשים שכבר ראינו בעבר.
 • גם אנשים עיוורים חולמים – אנשים שהתעוורו לאחר הלידה חולמים עם צורות וצבעים. אנשים שנולדו עיוורים חולמים על ריחות ותחושות וכמובן שהרגש מופיע בחלום שלהם באופן לא פחות עוצמתי משל אלה שרואים.
 • שחור לבן – כעשירית מהאנשים חולמים בלעדית בשחור ולבן. מחקרים מתחילה מהמאה שעברה מראים שבעבר החלומות היו בעיקר בשחור ולבן ואילו בשנות ה-60 חל שינוי במגמה זו שרוב האנשים התחילו לחלום בצבע. תאוריה פופולרית אחת גורסת כי המעבר הזה נובע מהתפתחות הטכנולוגיה של טלוויזיות בצבע.
 • על פי פרויד, החלום הוא לעולם סימבולי ומייצג משהו מעבר לפרשנות הפשוטה שלו. הסמלים שאנו רואים בחלומות שלנו מייצגים דחפים ותאוות שאיננו רוצים להכיר בהם בגלל שהם חורגים בצורה מסוימת מנורמות החברה בה אנו חיים.
 • בזמן חלומות יש מצאי גדול יותר של רגשות שליליים לעומת הרגשות החיוביים. הרגש הנפוץ ביותר הוא רגש החרדה.
 • בשלב החלימה (REM) גופנו משותק ואין אנו יכולים לשלוט בו. מנגנון זה נועד למנוע מאיתנו את היכולת לבצע במציאות את התנועות שאנו מבצעים חלום.
 • השפעת הסביבה - החלומות שלנו מושפעים מדברים המתרחשים לידינו. למשל, אנו עלולים לחלום שאנו משתתפים במרדף מכוניות עם בחדר הסמוך מישהו רואה בטלוויזיה מרדף כזה שבו שומעים את תנועת המכוניות וחריקת הצמיגים על האספלט.
 • הבדלים בין המינים – חלומות של גברים נוטים להיות פעילים יותר והם מכילים רגשות תוקפניים יותר מאשר נשים. בנוסף גברים חולמים על גברים אחרים בעוד אצל נשים יחס הדמויות בחלומות זהה פחות או יותר.
 • חלום צלול – זהו מצב תודעתי בו אנו חולמים ואנו מודעים לעובדה כי אנו חולמים. במצב תודעתי זה אנו שולטים בפעולות שלנו בתוך העולם החלומי. אנשים הנמצאים במצב של חלום צלול יכולים לחוש את עצמם ברי מזל במיוחד משום שהם יכולים לעיתים לשלוט  לא רק בפעולותיהם אלא גם במציאות החלומית אותה הם יכולים לשנות כרצונם. ישנם מחקרים רבים בתחום זה המנסים לגלות את המפתח לחלימה צלולה אך לפי שעה אין באמת מישהו שיכול להבטיח חלום צלול.

במהלך טיפול  פסיכולוגי החלומות עוזרים להכיר את העולם הפנימי שלנו.

דרך פירוש החלום נוגעים  "בחומרים לא מודעים"  אשר יכולים להוות אבן פינה משמעותית להבנת הדינמיקה הנפשית והקונפליקטים העיקריים המשפיעים על התפתחות נפשית של אדם.  מכאן נובע הערך הגדול של פירוש חלומות בטיפול. קונפליקטים כאלה יכולים להיות בתחום הזוגי, בתחום העבודה, וקונפליקטים מתקופת הילדות. פענוח חלום יכול להוביל לדיון על מהי זוגיות טובה, או על מהי סביבת עבודה טובה.

אפרת מבל היא פסיכותרפיסטית מנוסה שמצאה פעם אחרי פעם את סוד החלום. היא יכולה למצוא גם את סוד החלום שלכם. צרו קשר עם אפרת מבל ושפרו את איכות חייכם.

ליצירת קשר עם אפרת מבל: