חלומות ופירושם > פירוש חלומות ופתירת חלומות

פירוש חלומות - איך זה עובד בשבילך?

  • חלומות מטרידים אותך והיית רוצה להבין את פירושם?
  • את/ה מבין/ה שהחלומות שלך הם חלק מעצמך ואינך יודע לפרש אותם?

פתרון הלא מודע יכול לשפר את חיינו ביסודם.

קיימים מקרים בהם האדם מרגיש שאין ביכולתו לנהל את חייו בתחום מסוים בצורה שקולה ונבונה המתאימה עבורו.  
לעיתים מצב זה הינו תוצאה של קונפליקטים בלתי מודעים.  במקרים כאלה יכול הטיפול בעיבודם של הקונפליקטים על ידי העלתם לרובד המודע של האדם, לעזור על מנת למצוא עבורם פתרונות יעילים. אולם לפעמים אין הדבר מתאפשר בדרכים מקובלות, וקיים צורך להיעזר בכלים אחרים כגון: פירוש חלומות.

מאז ומעולם העסיק החלום ופירוש חלומות את בני האדם...  
בדרך כלל היה נהוג לראות בו אירוע או תהליך בעל משמעות עתידית נסתרת.
החלום הוא חוויה המתרחשת בשעת שינה ויכול להביע משאלה או רגשות עמוקים כגון: פחד, בושה או חרדה עמוקים.

החלום מהווה מעין השתקפות של מצב מסוים בחיים, מצב חשוב או משמעותי עבור החולם, בדרך כלל זהו מצב קונפליקטואלי, אשר במציאות המודעת החולם לא מרשה לעצמו להיות ער לו.

החלום משוחרר מחוקי זמן ומקום, מהגדרות תרבותיות וצווי מוסר, אין דבר שאינו אפשרי בחלום, דבר אשר אינו קיים במציאות. 
בעת השינה ההגנות נחלשות, הרצונות והרגשות אסורים מוצאים להם ביטוי, לכן החלום הינו "דרך המלך לתת מודע ".

יחד עם זאת יש מוטיבים אשר כל כך לא מקובלים על החולם, עד אשר אינם מובעים אפילו בחלומות באופן חופשי אלא בצורה סימבולית. 
לכן לובש החלום שתי צורות תוכן: התוכן הגלוי הנראה לעין, והתוכן החבוי.

לדוגמא אביא את מקרה פירוש החלומות שלהלן:
 
שושנה (שם בדוי) הגיעה אליי לטיפול כאשר היא סובלת ממיגרנות קשות במשך שנים ללא סיבה נראית לעין תוך כדי הפרעה ממשית לתפקודה. בשלב מסוים של הטיפול ביקשתי ממנה שתשתף אותי בחלומותיה. 
מניתוח החלומות עלה כי המיגרנות מהוות ביטוי לרגשות של כעס ותסכול מתמשכים, ומכעס גדול על משפחתה ובעלה בגין התעלמותם מרצונותיה וצרכיה, כאשר דרך המיגרנות היא מצאה דרך להכניע את כולם ולכופפם לרצונה.

כאשר מידע זה עבר למודע, דרך ניתוח החלומות, הבינה שושנה את המחיר היקר שהיא משלמת בעבור צורת התנהגות זו, ובהדרגה למדה לבטא עצמה בדרכים יעילות יותר.
 
תפקיד המטפל לגלות את המובן הסמוי בחלום ע"י למידת הסימבולים המופיעים בתוכן הגלוי של החלום.

הרעיון העיקרי בפירוש חלומות הוא לאפשר למטופל להתחבר לסימבולים של החלום על ידי אסוציאציות חופשיות וכך להבין את עולמו הפנימי. התוכן החבוי מורכב ממוטיבים אמיתיים, אך מכאיבים ולא מקובלים המשנים צורה בחלום. 
במשך התהליך האסוציאטיבי המטופל יכול לחוות את אותם מוטיבים חבויים שהוא כל כך מדחיק ולהעלות אותם בצורה מבוקרת אל המודע. תהליך זה - אשר נעשה כמובן בהסכמתו ובשיתופו של המטופל - מאפשר לאחר מכן למטפל לעבד את הרגשות ולמצוא עבורם דרכים חדשות להתמודדות, הקלה וריפוי.

פירוש חלומות – מהו המפתח?

החלום מתחיל בשלב של שינה עמוקה שנקרא REM  - rapid eye movement או תנועת עיניים מהירה. מחקרים מצאו כי כל בני האדם חולמים אך לא כולם זוכרים את חלומותיהם. למעשה מרביתנו חולמים כ-8 או 9 חלומות שונים בלילה בעוד רוב האנשים אינם מסוגלים לזכור יותר משלושה ללילה וגם זה נדיר למדי. ישנם גם אנשים אשר במשך תקופות ארוכות אינם זוכרים חלומות כלל. קיימות תיאוריות שונות בנוגע ליכולת של בני האדם לשלוט  בחלומותיהם ולנתבם (לא מזמן אף יצאה אפליקציה לאייפון הטוענת לאפשר לנו להשפיע על חלומותינו באמצעותה) לכיוונים הרצויים לנו. 

מאז ימי יוסף במצריים בני האדם מעוניינים במפתח פירוש חלומות. מאז אותם ימים רחוקים בהם יוסף פירש את חלומו של פרעה זכינו להבטחות שונות ומשונות של כל מיני שיטות לפיענוח חלומות. החלומות הם תופעה חוצת תרבויות ומחקרים מראים כי כל בני האדם ואף חלק מבעלי החיים חולמים. קיימות מספר גישות של פירוש חלומות ושל ניתוח חלומות. נמנה כמה מהן:"

  1. החלום כביטוי לתוכן מודחק – על פי זיגמונד פרויד, החלום הוא ייצוג מוסווה של פנטזיה או דחף המודחקים באדם משום שהם אינם באים  לביטוי מבחינה תרבותית או מוסרית. כלומר, מדובר בתכנים כל כך מעוררי חרדה עד כי לא ניתן אפילו לחלום עליהם אלא צריך להעביר אותם במכבסה שתסווה את משמעותם האמיתית מפנינו גם בזמן שאנו ישנים. פרויד הוסיף וטען כי סמלים מסוימים הינם קבועים במשמעותם בעוד אחרים הם משתנים מאדם לאדם וכי פירוש חלומות יתבסס על ניתוח ואסוציאציות חופשיות של סמלים. פרויד טען בשנת 1900 כי חלום הוא דרך המלך לפעילות הלא מודע של הנפש  .  דרך פירוש חלומות אפשר לגלות את התת מודע  .כאשר אדם ישן  , ההגנות נחלשות והרצונות והרגשות האסורים מוצאים ביטוי בחלומות  .    לעיתים בחלומות הם לא מובעים  באופן  חופשי , אלא מובעים בצורה סימבולית. תפקיד המטפל בפירוש חלומות הינו לגלות את המובן הסמוי ע"י למידת הסימבולים המופיעים בתוכן הגלוי של החלום.
  2. החלום בראיה אמפירית – באמצעות מחקר המתבסס על האוכלוסייה הכללית ולא על אנשים נוירוטיים נאספו נתונים במשך כשלושים שנה על חלומות של אלפי אנשים ונותחו על מנת לעמוד על המכנה המשותף. התוצאה הייתה איפיון החלום כאמצעי לייצוג סימבולי וציורי של מחשבות, מושגים ורעיונות. עוד נמצא  קשר חזק בין הערות לשינה על סמך הטענה כי החלום מייצג נושאים הטורדים את האדם בשעת ערות.
  3. נבואות – על פי הקבלה חלומות יכולים לספק לנו הצצה אל העתיד ותפקידם יכול להיות להזהיר אותנו מפני סכנות אפשריות או לחילופין ללמד אותנו על דברים טובים המחכים לנו בהמשך הדרך. באופן אירוני, את המפתח הזה אל העתיד אנו מקבלים רק כאשר אנו עוצמים את העיניים. פירוש חלומות על פי שיטה זו הוא תפקידו של איש מקצוע ולאדם החולם אין יכולת מלבד לספר על החלום.

פתירת חלומות

ההתייחסות לחלומות שאנו חולמים זכתה במהלך ההיסטוריה לגישות שונות ומגוונות החל מהתנך בו אנו לומדים על חלום יעקוב וחלומותיו של יוסף אשר ידע גם פתירת חלומות ולכן זכה לתואר המקראי ''צפנת פענח'' וכן התלמוד המתייחס אל החלום כאל אחד משישים בנבואה (ברכות נ''ז) וכלה בתרבויות עתיקות כמו יוון ומצרים בהם החלום נחשב באמצעי לקשר עם העולם העל טבעי.

בתקופה מאוחרת יותר הפסיכואנליזה על שיטותיה השונות מתייחסת אל החלום כאל אמצעי לשחרור דחפים נסתרים או מחשבות לא מודעות והעלתם אל פני השטח באמצעות שפה סימבולית המבטאת את התחושות העמוקות שהנפש חווה ואינה יכולה לבטא אותם באופן אחר.

היתרון הגדול עם פתירת חלומות לגבי הטיפול הפסיכותרפיסטי היא האפשרות להעלות אל פני השטח בעיות הדורשות פתרון שהמטופל אינו מודע להם ולפעמים אף מתעלם מקיומם. לעיתים רבות דרישות החיים וציפיותיה של החברה גורמות לאדם להדחיק רגשות כואבים או לא מקובלים כל כך על מנת לשכוח מהם כביכול. פעולת הדחקה זו גורמת לקונפליקט פנימי מובנה בתוך האדם אשר אינו מצליח לפתור אותה וגרוע מכך הוא אפילו לא יודע בכלל שהיא קיימת ודורשת התייחסות. פירוש נכון של פתירת חלומות עוזר למטופל בראש ובראשונה לשחרר את רגשותיו הכמוסים ביותר ולהפסיק לפחד מהם. זהו שלב ראשוני בריפוי. ההכרה במצב האמיתי שהנפש חווה מאפשר אחר כך גם התייחסות לבעיות ולרגשות כואבים אשר בהחלט ייתכן שהן צריכות הכוונה איזון וריפוי אולם השלב הראשוני הוא בכלל להודות שהן קיימות ולחוות אותם כמו שהם. זהו יתרונו הגדול של פתירת חלומות כמי שאינו מדחיק ומביע את מצבה האמיתי של הנפש ומאפשר התייחסות לבעיות האמיתיות אשר טואטאו מתחת לשטיח במשך זמן כה רב. לעיתים רבות חלומות חוזרים ונשנים מעידים על בעיות אמיתיות הדורשות טיפול וזוהי פשוט הדרך של הנפש להתריע ולבקש עזרה.

מכיוון שהחלומות משתמשים בשפה סימבולית של דימויים על כן נדרש מהמטפל יכולת גבוהה של אבחון ופירוש, כמו גם אינטואיציה חזקה וחושים חדים. ייתכן שזוהי הסיבה שבעבר נתפשו פותרי חלומות כמנבאי עתידות אולם בכל מה שקשור לטיפול פסיכותרפיסטי פתירת חלומות הוא בעצם היכולת להבין את שפת הדימויים שבהם משתמש החלום שזוהי בעצם שפתה הבסיסית של הנפש כפי שכתב הפסיכולוג אריך פרום בספרו השפה שנשכחה.

מבל אפרת היא מטפלת ופסיכותרפיסטית מקצועית למעלה  מ30 שנה, המתמחה  גם בנושא של פתירת חלומות ומשתמשת בהם ככלי חזק ומשמעותי על מנת לחשוף ולרפא את הצרכים האמיתיים של מטופליה. מבל מקפידה על יחס אמפאטי,מקצועי ורגיש והיא תשמח לעזור גם לכם.

ליצירת קשר 09-9504992/052-2529515

ליצירת קשר עם אפרת מבל: