לאחר לידה > נשים לאחר לידה

לידה היא אחד מאירועי החיים המשמעותיים ביותר. מדובר באירוע אשר בדרך זו או אחרת כל אישה מתכוננת אליו מגיל מאוד צעיר. הלידה מהווה את רגע השיא של ההיריון שהוא בעצמו תהליך ארוך ורווי בעליות ומורדות. התרבות בה אנו חיים עלולה ליצור אצלנו את הרושם כי מדובר במאורע משמח ומיטיב. בפועל, אין ספק כי ילדים הם אושר גדול וברכה נהדרת, אך אין פירוש הדבר כי אין בעיות בתהליך. נשים לאחר לידה עשויות לסבול ממגוון רחב של תופעות לא נעימות שחלקן הוא אף בלתי נמנע ולא תלוי בהן בשום צורה. החדשות הטובות הן שבמרבית המקרים ניתן לטפל עד לרמה של שיפור ואף התאוששות של 100 אחוזים.

מהן התופעות השליליות העלולות לתקוף נשים לאחר לידה?

ניתן לחלק את כלל התופעות לשתי קבוצות עיקריות:     

 תופעות  פיזיות - השינויים הפיזיים המאפיינים נשים לאחר לידה הם רבים ומגוונים. לא כל אישה תחווה את כולם למרבה המזל. בזמן ההיריון גוף האישה עובר שנוי משמעותי ששיאו הינה הלידה. כתוצאה מכך האישה מרגישה לעיתים זרה לגופה. במקרים רבים קיימת הוספת משקל ונפיחות בחזה ורגישות באיזורים אינטימיים. 

  1. תופעות פסיכולוגיות - התופעות הנצפות העיקריות הן תנודות במצב הרוח, מחסור המתמיד בשינה, ודאגה בלתי פוסקת לתינוק החדש. הגוף המשתנה לאחר הלידה ורמות הורמונים בלתי יציבות מצריכים מהיולדת הסתגלות לא פשוטה למצב החדש שנוצר. כל אלה גורמים לתנודות במצב הרוח ואף יכולים להחריף למה שמכונה "דיכאון לאחר לידה". כדי להתמודד עם מצב זה חשוב מאוד לנסות ולהתאם את חייך לחיי התינוק – לישון כשהוא ישן, להקפיד לאכול. שינה ואוכל הם שני גורמים המשפיעים ישירות על מצב הרוח שלך וחשוב לא להזניח אותם. חשוב מאוד לקבל תמיכה מכל גורם שיכול להעניק אותה. בראש ובראשונה מהבעל, מהורייך ומהורי בעלך. כנגד זאת חשוב שלא להגזים ולדעת גם להגיד: "שעות הביקור הסתיימו". ישנם מצבים בהם ביקורים רבים מצד חברים ומשפחה דווקא תורמים ללחץ ולמצב הרוח הירוד. תופעה פסיכולוגית נוספת היא ירידה בחשק המיני. חשוב לזכור כי מדובר בתופעה מוכרת וטבעית. עוד חשוב לזכור כי מדובר בתופעה זמנית ועם הזמן החשק המיני יחזור ועמו גם קיום יחסי מין. כדי להימנע מאי נעימויות יש להסביר את המצב לבן זוגך ולגייס את הבנתו ותמיכתו. עם הזמן הדברים יחזרו להיות כפי שהיו.

נסכם את הסימפטומים הנפוצים לאחר לידה:

א.       בכי

ב.       חרדה

ג.       תיסכול

ד.      רגישות יתר

ה.      קשיי הירדמות

ו.        הרהורים לגבי היכולת להיות אם טובה.

סימפטומים אילו פוחתים או נעלמים במשך מספר שבועות. אם זה לא קורה יש להתייעץ עם איש מקצוע.

סיכום דיכאון לאחר לידה:

א.      שנויים ברמת התיאבון

ב.      רצון להתבודד

ג.       חוסר עניין  בכל התחומים

ד.      מחשבות על מוות

ה.      חוסר שינה או שינה מוגזמת

ו.        בעיות זיכרון קשות

ז.       ריגשי אשמה עזים

ח.      חוסר יכולת הנאה

ט.      קושי ביצירת קשר עם התינוק

י.        פחד להישאר לבד, במיוחד עם התינוק.

 כיום ישנה הצלחה רבה בטיפול בדיכאון לאחר לידה.

ליצירת קשר עם אפרת מבל: