פחדים > חרדות ופחדים

ההבדל בין פחד לחרדה

רבים מאיתנו פוחדים במצבים שונים. ילדים פוחדים ממפלצות בארון או מתחת למיטה ואנחנו כאנשים בוגרים פוחדים במצבים שנראים לנו כמסכנים אותנו או את משפחתנו. הפחד הוא אינסטינקט קדום עוד מהימים בהם חיינו בתוך סוואנה מלאה בחיות פראיות והפחד היה כלי עזר ששירת אותנו היטב. הביטוי fight or flight (להלחם או לברוח) מבטא את שתי האפשרויות שהיו בידיו של אדם בהתמודדויות שלו. גם היום ישנם מצבים בהם נבחר להתמודד מול אתגר וישנם מצבים בהם הפחד יגרום לכך שנבחר שלא להתמודד עם אתגר שנראה לנו כמסוכן. זהו פחד בריא. חרדה באה לרוב בהתקפים ונמשכת מספר דקות בהן חש אדם כי הוא על סף המוות, תחושה חזקה של חוסר אונים או חוסר שליטה. אם פחד הוא גל בים, חרדה היא כמו צונמי. תסמיניה של חרדה הם פיזיולוגים והתנהגותיים כאחד. החרדה היא משתקת ובאה, בניגוד לפחד, ממקום שאינו מוצדק.

הגורמים להיווצרותה של חרדה

לא ידוע על גורמים ספציפיים להיווצרותה של חרדה. לרוב ישנו קשר בין אירוע טראומטי שעבר האדם שנשאר טבוע בו לבין העובדה שהוא סובל מהתקפי חרדה, עבר של טראומה לא גורם בהכרח להתקפי חרדה אך הסיכוי עולה. גם חיים תחת לחץ תמידי כמו החיים בצילם של הקסאמים בשדרות עשויים להעלות את הסיכוי להיווצרותה של חרדה. כיוון שאדם שחי חיים אלה יכול להכנס למצב חרדתי ואילו  אדם אחר שחי חיים דומים יכול לחיות אותם ללא התקף חרדה, ישנם כנראה גורמים נוספים, גנטיים וסביבתיים שישפיעו, יעלו או יורידו את הסיכוי להתקפי חרדה.

התמודדות עם חרדות

ישנן שיטות שונות המנסות לתת מענה להתמודדות עם חרדות ולהפחית או להעלים אותן לחלוטין. טיפול פסיכותרפי בו מנסה המטופל להעלות אירועים מעברו תוך שיחה עם פסיכותרפיסטית ובתמיכתה יכול להגיע לנקודה הרגישה שנותרה עדיין בלתי פתורה. לעיתים החרדות הן לדברים מסויימים כמו חרדת טיסה, חרדה מכלבים וחרדות אחרות שמפריעות לתפקד במהלך היום יום. אז הטיפול יכול להיות גם טיפול התנהגותי אשר מפגיש באופן הדרגתי את המטופל עם גורם החרדה. במצב בו ידוע גורם החרדה הטיפול יכול להיות קל, קצר וממוקד יותר. ישנן שיטות שאינן קונבנציונליות לטיפול להתמודדות עם חרדות. אחת הדרכים היא דמיון מודרך בו מתבקש המטופל לדמיין תמונות ומצבים שונים המסייעים להתמודדות במציאות עם מצבים בהם הוא נתקף חרדה.

התקף חרדה עשוי לתקוף ללא כל הכנה מוקדמת. הדבר גורם חוסר נוחות וירידה בתפקודם של הסובלים מכך, במיוחד אם ההתקף מתרחש לעיתים קרובות.

לעיתים קרובות נוצר מעגל סגור מאחר ואדם חרד שיקבל התקף חרדה, ולא רק חרדה הנוצרת מהגורם המסויים, כדי להתמודד עם מצב כזה הוא מפתח התנהגות הימנעותית הגורמת לירידה משמעותית באיכות החיים ובתיפקוד היום יומי.

היום ישנן שיטות טיפול שונות להתמודדות עם התופעה. לא מומלץ להתעלם ממנה.

ליצירת קשר עם אפרת מבל: