top of page
חיפוש

בושה- חושבים שבושה היא הרגשה חריגה ? מוזמנים לקרוא ולהבין שאתם לא לבד עם הבושה!


הבושה הינה רגש עם גוון שלילי מכיוון שהאדם החווה אותה מרגיש לא נעים. הבושה מופיעה כתוצאה מהערכה שלילית שהאדם מרגיש כלפי עצמו במצב מסוים .

כאשר אדם מרגיש בושה, מתעוררות אצלו תגובות ומחשבות שליליות הרומזות על אובדן אמון והערכה עצמית , חוסר אונים וכן הרגשה של חשיפה ( כמו ערום ) מול אחרים . הפחד העיקרי הוא מתגובות של אחרים וזהו בסיס הבושה .

יש לציין כי הבושה הינה רגש כמו שימחה , עצב , סיפוק והיא מופיעה כמנגנון של תגובות אשר עוזרות לנו להתאים עצמנו לסביבה. הבושה היא מנגנון חזק של הסתגלות והתפתחות של האדם, זאת משום שהאדם המרגיש בושה, מבין מה מתאים ומקובל במעגל החברתי הסובב אותו וכך הוא מסגל לעצמו את החוקים ומפנים אותם .

אפילו ברומא העתיקה האשמה החמורה ביותר הייתה השימוש בהתנהגויות מבישות אשר הוגדרו כלא מוסריות .

הבושה הינה אחד הרגשות הנפוצים בחיי אדם. אנו פוחדים משפיטתם של אחרים ופחד זה הינו גורם משתק. כתוצאה מכך רבים לא מעיזים להיות אמיתיים . בעת הרגשת בושה, קיים רצון להיות בלתי נראה ולהסתיר את האמת שלנו ובעיקר את הפגמים .

בדרך כלל הרגשת בושה מתרחשת במסגרות שאין לנו שליטה עליהן ובסביבת זרים .

אדם הסובל מבושה פתולוגית מרגיש ריקנות , התבודדות חברתית , תסכול ,פחד , ביקורת עצמית הרסנית , מסתיר את זהותו העצמית האמיתית ומתקשה בפעולות יום יומיות רגילות וכן הופך לפרפקציוניסט ונוקשה בהגזמה .

המלצות להתמודדות עם הבושה :

1) להשתדל לקבל את עצמך ולהבין שרבים חווים רגשי בושה כמוך .

2) להימנע מלהתעסק יתר על המידה בדעתם של אחרים ולהבין שלא ניתן למצוא חן בעיני כולם .

3) לזהות את המצבים הגורמים לבושה ולהתמודד אתם מהקל לקשה (להגיע לחשיפה הדרגתית) .

4) אין לצפות להגעה לשלמות. הבושה הינה ביקורת עצמית גבוהה ולעיתים מופיעה כאשר יש רצון להיות יותר טוב מכולם .

5) חשוב להאמין בעצמך ולהיות אמיתי.

6) ללמוד לפתח יכולות של איזון עצמי כגון הרפיה , יוגה , MINDFULLNESS .

7) לזהות מחשבות שליליות ולהחליפן במחשבות חיוביות ואדפטיביות .

8) לחלוק עם אחרים חששות ופחדים .

9) לזרום ולזכור שכל אחד הוא יחיד במינו , לא פחות ולא יותר מהאחרים .

10) אם הבושה מגבילה אותך ומקשה לבצע פעילות יום יומית חשוב לפנות לעזרה מקצועית .


לסיכום :

הבושה הינה רגש טבעי ורגיל ובמידה מסוימת גם חיובית מאחר ועוזרת לנו להסתגל לחברה. יחד עם זאת, רגש זה עלול להציף אותנו ולגרום להימנעות תמידית , כי אז הבושה הופכת להיות רעילה, מזיקה ופתולוגית .

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ילדים מנתקים קשר עם הוריהם- למה זה קורה? מה אפשר לעשות?

אשר שומעים שילדים נתקו קשר עם ההורים, עולה מיד השאלה למה זה קורה ? מניסיוני אין תשובה חד משמעית לכך. יתכן שהדבר נובע מקונפליקטים שלא עובדו או מהתעללות או מתפיסות עולם ואידאולוגיות שונות וכן יתכן שהיה

חלומות בזמן מלחמה

"נכנסתי לסופר לקניות בגלל שמועות שלמחרת  יהיה מסוכן להסתובב. בסופר היו חסרים פריטים רבים ואת אמרת לי ( אני המטפלת ) לנסות לרדת למרתף  ושם יתכן ותמצאי את כל מה שהיה חסר. היה חושך ומפחיד אבל מצאתי שם מס

תשישות רגשית- מהי ואיך מתמודדים איתה?

בימים קשים כמו אלו שאנו חווים היום ומאז 7 אוקטובר, אנשים מרגישים תחושת תשישות אשר נראית כתחושה של תשישות לאומית . ברצוני להגדיר מה זאת תשישות , מה הסימפטומים ודרכי ההתמודדות . תשישות רגשית הינה תחושה

コメント


bottom of page