top of page
חיפוש

האתגרים הפסיכולוגים של הגיל השלישי


אין זה סוד כי תוחלת החיים הולכת ומתארכת בעיקר בעולם המערבי בו מערכת הבריאות מתקדמת ומשקיעה רבות בנושא זה , השאלה הנשאלת הינה מה רצוי לעשות בכדי לשפר גם את איכות החיים .

בגיל השלישי נכללים קבוצות אנשים מגיל 65 ומעלה , הגדרה זו הינה כללית ביותר מאחר וקביעה זו מושתתת על מצב בריאותי , פיזי ונפשי של כל אדם .

בעבר היו תרבויות שאנשים בגלאים אלה הפכו לקדושים מאחר ונחשבו כבעלי ידע , מסורת וניסיון , לדוגמא ביפן הזקנה הינה סמל סטטוס . בתרבות המערבית המצב שונה , קיימת הערצה גדולה לצעירים , כולנו מכירים את הפתגם " העולם שייך לצעירים " , מכאן שלא מפתיע שאנשים מוכנים להשקיע הון רב בכדי להראות צעיר .

כמעט לכולם יש קושי לדבר על זקנה ולרובנו גם קשה לקבל תהליך זה .

אתייחס לסימנים הפחות נעימים בגיל השלישי , אבל אדגיש שזאת איננה תופעה כללית אלא שאנשים רבים כולל המטופלים שלי מדווחים על יתרונות רבים בשלב זה , אמנם הם מודעים לירידה ביכולת אבל לעומת זאת מרגישים חופשיים יותר לבחור מה הם רוצים לעשות ולא רק מה הם חייבים , התחושה שאין יותר צורך להוכיח את עצמם וגם קיימת אפשרות להגשים חלומות שלא התאפשר להגשים בעבר .

אתגרים פסיכולוגיים של המבוגר .

א. אובדן הערכה עצמית : אנשים רבים בגיל השלישי מרגישים שמוחם צלול ורצונם לעשות דברים טובים נשאר ללא שנוי , למרות זאת החברה לעיתים משדרת להם דרך הפרישה או סימנים אחרים שהם חייבים לפנות את מקומם למען אנשים צעירים יותר , לכאורה מוותרים עליהם . ידוע לנו שבכל אדם קיים הצורך הבסיסי להרגיש אהוב , מוכר , מוכשר , על רגשות אילו מבוססת במידה רבה הערכה עצמית , מכך שקשה לאדם המבוגר להרגיש הערכה עצמית כאשר החברה דוחפת אותו הצידה .

ב. אובדן רגש הסתגלות : השינויים המהירים בחברה של ימינו , ההתקדמות הטכנולוגית , התלות במסכים , מקשים עוד יותר על המבוגר להסתגל לחברה כאשר יותר ויותר קשה לו לאמץ במהירות את השינויים המתחוללים .

ג. דיכאון : למרות שבקרב הגיל השלישי אחוז המתמודדים עם דיכאון נמוך יותר בהשוואה לגילאי 25 - 55 , דיכאון הינו מצב מאתגר. דיכאון מתאפיין בירידה חדה במצב רוח , חוסר מוטיבציה , עצב והימנעות חברתית .

ד. חרדות : בעיקר אגורפוביה - הימנעות מלהיות במקומות שלדעתם עלולים לא לקבל שם את העזרה לה הם נזקקים .

ה. התמכרויות : בעיקר לאלכוהול , טוענים שאחוז אחד מהאוכלוסייה המבוגרת מכור לאלכוהול .

ו. פאסיביות : עזיבת מקום עבודה, בדידות ואובדן עלולים לגרום לפאסיביות.המלצות :

1. בחירת סגנון חיים רצוי

2. יש לחזק את התחום הקוגניטיבי

3. להשקיע בעולם הרגשי

4. להרחיב את החיים החברתיים

5. להיות פעיל ומעורב

6. לעבד אובדניים

לסיכום: בגיל השלישי עלולות להתפתח הפרעות פסיכולוגיות ולכן במקרה הצורך יש להיעזר בגורם מקצועי. מחקרים מוכיחים שהאדם המבוגר יכול להיתרם רבות מטיפול רגשי גם אם לראשונה בחייו.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ילדים מנתקים קשר עם הוריהם- למה זה קורה? מה אפשר לעשות?

אשר שומעים שילדים נתקו קשר עם ההורים, עולה מיד השאלה למה זה קורה ? מניסיוני אין תשובה חד משמעית לכך. יתכן שהדבר נובע מקונפליקטים שלא עובדו או מהתעללות או מתפיסות עולם ואידאולוגיות שונות וכן יתכן שהיה

חלומות בזמן מלחמה

"נכנסתי לסופר לקניות בגלל שמועות שלמחרת  יהיה מסוכן להסתובב. בסופר היו חסרים פריטים רבים ואת אמרת לי ( אני המטפלת ) לנסות לרדת למרתף  ושם יתכן ותמצאי את כל מה שהיה חסר. היה חושך ומפחיד אבל מצאתי שם מס

תשישות רגשית- מהי ואיך מתמודדים איתה?

בימים קשים כמו אלו שאנו חווים היום ומאז 7 אוקטובר, אנשים מרגישים תחושת תשישות אשר נראית כתחושה של תשישות לאומית . ברצוני להגדיר מה זאת תשישות , מה הסימפטומים ודרכי ההתמודדות . תשישות רגשית הינה תחושה

Comments


bottom of page