חיפוש
  • מבל אפרת

האתגרים הפסיכולוגים של הגיל השלישי


אין זה סוד כי תוחלת החיים הולכת ומתארכת בעיקר בעולם המערבי בו מערכת הבריאות מתקדמת ומשקיעה רבות בנושא זה , השאלה הנשאלת הינה מה רצוי לעשות בכדי לשפר גם את איכות החיים .

בגיל השלישי נכללים קבוצות אנשים מגיל 65 ומעלה , הגדרה זו הינה כללית ביותר מאחר וקביעה זו מושתתת על מצב בריאותי , פיזי ונפשי של כל אדם .

בעבר היו תרבויות שאנשים בגלאים אלה הפכו לקדושים מאחר ונחשבו כבעלי ידע , מסורת וניסיון , לדוגמא ביפן הזקנה הינה סמל סטטוס . בתרבות המערבית המצב שונה , קיימת הערצה גדולה לצעירים , כולנו מכירים את הפתגם " העולם שייך לצעירים " , מכאן שלא מפתיע שאנשים מוכנים להשקיע הון רב בכדי להראות צעיר .

כמעט לכולם יש קושי לדבר על זקנה ולרובנו גם קשה לקבל תהליך זה .

אתייחס לסימנים הפחות נעימים בגיל השלישי , אבל אדגיש שזאת איננה תופעה כללית אלא שאנשים רבים כולל המטופלים שלי מדווחים על יתרונות רבים בשלב זה , אמנם הם מודעים לירידה ביכולת אבל לעומת זאת מרגישים חופשיים יותר לבחור מה הם רוצים לעשות ולא רק מה הם חייבים , התחושה שאין יותר צורך להוכיח את עצמם וגם קיימת אפשרות להגשים חלומות שלא התאפשר להגשים בעבר .

אתגרים פסיכולוגיים של המבוגר .

א. אובדן הערכה עצמית : אנשים רבים בגיל השלישי מרגישים שמוחם צלול ורצונם לעשות דברים טובים נשאר ללא שנוי , למרות זאת החברה לעיתים משדרת להם דרך הפרישה או סימנים אחרים שהם חייבים לפנות את מקומם למען אנשים צעירים יותר , לכאורה מוותרים עליהם . ידוע לנו שבכל אדם קיים הצורך הבסיסי להרגיש אהוב , מוכר , מוכשר , על רגשות אילו מבוססת במידה רבה הערכה עצמית , מכך שקשה לאדם המבוגר להרגיש הערכה עצמית כאשר החברה דוחפת אותו הצידה .

ב. אובדן רגש הסתגלות : השינויים המהירים בחברה של ימינו , ההתקדמות הטכנולוגית , התלות במסכים , מקשים עוד יותר על המבוגר להסתגל לחברה כאשר יותר ויותר קשה לו לאמץ במהירות את השינויים המתחוללים .

ג. דיכאון : למרות שבקרב הגיל השלישי אחוז המתמודדים עם דיכאון נמוך יותר בהשוואה לגילאי 25 - 55 , דיכאון הינו מצב מאתגר. דיכאון מתאפיין בירידה חדה במצב רוח , חוסר מוטיבציה , עצב והימנעות חברתית .

ד. חרדות : בעיקר אגורפוביה - הימנעות מלהיות במקומות שלדעתם עלולים לא לקבל שם את העזרה לה הם נזקקים .

ה. התמכרויות : בעיקר לאלכוהול , טוענים שאחוז אחד מהאוכלוסייה המבוגרת מכור לאלכוהול .

ו. פאסיביות : עזיבת מקום עבודה, בדידות ואובדן עלולים לגרום לפאסיביות.המלצות :

1. בחירת סגנון חיים רצוי

2. יש לחזק את התחום הקוגניטיבי

3. להשקיע בעולם הרגשי

4. להרחיב את החיים החברתיים

5. להיות פעיל ומעורב

6. לעבד אובדניים

לסיכום: בגיל השלישי עלולות להתפתח הפרעות פסיכולוגיות ולכן במקרה הצורך יש להיעזר בגורם מקצועי. מחקרים מוכיחים שהאדם המבוגר יכול להיתרם רבות מטיפול רגשי גם אם לראשונה בחייו.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

להיות אדם עובד זה דבר חיובי , יחד עם זאת עבודה מוגזמת עלולה להוביל להתמכרות וכך להפוך לסכנה פסיכוסוציאלית . התמכרות לעבודה מאופיינת ע"י צורך מוגזם ובלתי נשלט לעבוד בצורה אינטנסיבית . התנהגות זו יכולה

אנשים משתמשים בשקרים גדולים כקטנים בכדי להסתיר אמיתות מסוימות. השימוש בשקרים נעשה בעיקר ביחסים ביו אישיים ולעיתים שקרים נאמרים שלא במודע . מה קורה כאשר שקרים מופיעים בזוגיות? מה עומד מאחורי השקר, מהן

לפני שנתייחס לשאלה אדגיש כי קיימים אנשים שלא קובעים לעצמם מטרות מסיבות שונות. לעיתים מדובר בפחד מכישלון, הערכה עצמית נמוכה או בשל העובדה שאינם מייחסים חשיבות לנושא . ובכל זאת, קביעת מטרות בחיים הינה כ