top of page
חיפוש

השלכות הבגידה בזוגיות על הבריאות הנפשית .


קיימות סיבות רבות המביאות את האדם לבגידה אבל תמיד התוצאה הסופית הינה כאב עמוק . השפעות הבגידה משתנות מאדם לאדם , וחלק מהן יכולות להיות חמורות ומתמשכות על פני זמן רב .

בגידה בזוגיות מוצאת ביטוי בכך שאצל אחד מבני הזוג נשבר האמון. הבגידה הינה מאורע המטלטל את האיזון הנפשי כמו גם את האמון לגבי הקשר הזוגי ועלולה לגרום לנבגד נזק ריגשי משמעותי עד כדי כך שלא יודעים איך להתנהג לאחר היוודע הדבר .

מחקרים מוכיחים שהרגשות השליליים והסטרס עלולים להוביל להתנהגויות בלתי רציונליות וכן לפגיעה בהערכה העצמית ובאמון באחרים .

החומרה של הפגיעה נובעת מכך שבן הזוג הבוגד היה חייב להיות מישהו אהוב והוא אמור לאהוב אותנו . חשוב להבין שגם הבוגד נמצא ניזוק . מחקרים מוכיחים שרמה גבוהה של הורמון TETOSTERON מלווה בגידה .

השלכות אפשריות על בריאות הנפש:

1) חסימה רגשית. אפילו שהנבגד רוצה לסלוח הוא לא מסוגל לכך וכך נוצר מעגל סגור שלא ניתן לפרוץ .

2) הרהורים בלתי פוסקים. הנבגד מתאמץ להמשיך בשגרה ללא הצלחה מאחר ושקוע במחשבות על האירועים , מתי קרו , איך קרו ומחפש תשובות . אפילו אם יסלח, לא מסוגל למחוק מהמחשבות את מה שקרה וממשיך להרהר על הבגידה , דבר שעלול להשפיע על הרגשות ההופכות לבלתי נשלטות .

3) הפרעות התנהגותיות :

א) שינוים במצבי רוח ממצב של עצב עמוק לכעס ללא גבולות המוצאים ביטוי בהתנהגות . ב) פיקוח צמוד על הבוגד בכדי להוכיח כי הבגידה הסתיימה. לעיתים התקשורת הופכת לאגרסיבית עם שאלות אובססיביות על כל נושא . ג) קינאה על רקע פגיעה באמון.

ד) בידוד חברתי. אחת הסיבות לכך היא שהנבגד חש שלא יכול לסמוך על אף אחד וכן

קיימת בושה הגורמת להימנע מפגישות עם אנשים היודעים על הבגידה .

השפעות רגשיות .

הרגשות כתוצאה מבגידה קשים ומשפיעים על הבריאות הנפשית. הנפוצות ביותר הינן פחד , חרדה ודיכאון . במקרה של הבוגד גם עצב על סבלו של אדם יקר.

א) דיכאון יכול להופיע כתוצאה משתי סיבות. הראשונה הינה ריקנות עקב אובדן אדם אהוב והחיים המשותפים איתו והשנייה אובדן של אמון בערכים בסיסיים הקשורים לזוגיות והחשש שכל קשר עתידי יהיה מלווה בבגידה .

ב) קשיי שינה המקשים על התהליך ונוצר מעגל קסמים כאשר חוסר שינה גורם לאי יכולת לנהל את התגובות והמחשבות וההרהורים עליהם גורמים שוב להפרעות שינה .

ג) הערכה עצמית נמוכה כשהנבגד מרגיש פחות ערך .

לסיכום ועל בסיס ניסיוני בקליניקה נוכחתי לדעת שהנבגד מרגיש חוסר ביטחון ללא יכולת לסמוך על אחרים שכן הוא פוחד להיפגע בשנית וכתוצאה מכך הוא מתבודד . דיכאון והפרעות שינה גם הן תוצאות נפוצות. במצב זה חשוב לדעתי לקבל תמיכה רגשית מהמשפחה והחברים ובמידת הצורך מגורם מקצועי .
פוסטים אחרונים

הצג הכול

ילדים מנתקים קשר עם הוריהם- למה זה קורה? מה אפשר לעשות?

אשר שומעים שילדים נתקו קשר עם ההורים, עולה מיד השאלה למה זה קורה ? מניסיוני אין תשובה חד משמעית לכך. יתכן שהדבר נובע מקונפליקטים שלא עובדו או מהתעללות או מתפיסות עולם ואידאולוגיות שונות וכן יתכן שהיה

חלומות בזמן מלחמה

"נכנסתי לסופר לקניות בגלל שמועות שלמחרת  יהיה מסוכן להסתובב. בסופר היו חסרים פריטים רבים ואת אמרת לי ( אני המטפלת ) לנסות לרדת למרתף  ושם יתכן ותמצאי את כל מה שהיה חסר. היה חושך ומפחיד אבל מצאתי שם מס

תשישות רגשית- מהי ואיך מתמודדים איתה?

בימים קשים כמו אלו שאנו חווים היום ומאז 7 אוקטובר, אנשים מרגישים תחושת תשישות אשר נראית כתחושה של תשישות לאומית . ברצוני להגדיר מה זאת תשישות , מה הסימפטומים ודרכי ההתמודדות . תשישות רגשית הינה תחושה

Comments


bottom of page