חיפוש
  • מבל אפרת

זוגיות מוצלחת - האם זאת אגדה ?


לא טוב היות האדם לבדו ( בראשית ב' - יח ) .

מערכת יחסים זוגית הינה מערכת מורכבת, אשר אפשר לדמות אותה לעציץ שתמיד יש להשקותו ולטפחו. לא ניתן להשקות ולטפח באופן חד פעמי כי הגידול לא יצליח. גם כך בזוגיות יש צורך בטיפוח והשקעה באופן תמידי ורצוף .

מורכבות המערכת הזוגית נובעת מעצם המפגש של שני עולמות השונים זה מזה, אשר שמו להם למטרה להשתלב זה בזה בצורה הרמונית ומאוזנת וליצור דבר חדש - זוגיות. עבור זוגות רבים הדבר אינו פשוט מאחר ויש צורך למצוא את נקודת האיזון בה קיימת אפשרות לקיים את הזוגיות ומאידך לאפשר לכל אחד מבני הזוג לקיים את המרחב האישי המתאים לו .

הזיקה בין עצמי לזולת

ג. בנג'מין ( 2005 ) עוסקת בשאלה אודות אפשרויות לזיקה בין עצמי לזולת. האם וכיצד ניתן להתמודד עם אדם אחר שמצד אחד הוא אובייקט המספק את הצרכים או חוסם אותם ומצד שני הוא סובייקט כמוני.

זוגיות וחברתיות

רצונו של אדם להיכנס למערכת יחסים זוגית ולאחר מכן משפחתית נובעת מהיותו ייצור חברתי. בתוך מערכת זוגית כזו אנו שואבים כוחות רבים יותר לשרוד, להסתגל לסביבה וכמובן להעביר את הגנים וליצור דור המשך. נמצא במחקרים כי בחירת בני זוג נעשית על פי עקרונות אמונות וערכים. ד"ר הנדריקס מייסד שיטת טיפול אימגו, טוען " אנשים מחפשים בני זוג דומים להוריהם. ברמה מודעת הם רוצים בני זוג בעלי תכונות חיוביות בלבד . ובעצם אם לא היו מאושרים בילדותם אולי הם מחפשים בכוונה תחילה בני זוג השונים מהוריהם לחלוטין. אבל יהיו כוונותיהם המודעות אשר יהיו, רב האנשים נמשכים לבני זוג שלהם התכונות החיוביות והשליליות של הוריהם. לתכונות השליליות השפעה גדולה יותר"

זוגיות וציפיות

במישור היחסים האישיים האנושיים בין בני זוג, קיימים בראש ובראשונה ציפיות הדדיות: כיצד הם רואים יחסים, קשר ונישואין כמערכת יחסים קבועה .

הצפיות המודעות מן העצמי ומן האחר , הם היבט חשוב מאד לגבי מה שמאפשר לזוג לקיים מערכת יחסים הרמונית. צפיות כאלו הינן חלק מאותו מבנה מודע שמביא ומלכד זוג יחדיו.

זוגיות והשפעת העבר

בו זמנית, אנו רואים אצל בני זוג, משהו מעניין של איזון בלתי מודע. אנו רואים מעין יחסים לא מודעים מן העבר שעדיין לא באו לידי פיתרון ויחסים אלו למעשה מופעלים בהווה בצורה לא מודעת. דהיינו , שני הפרטנרים מביאים למערכת היחסים קונפליקטים בלתי מודעים שלא נפתרו מן העבר, והם מופעלים מחדש עם בן הזוג מתוך מאמץ לחזור על משהו שלא נפתר בעבר, לחזור למצב טראומטי כדי לפתור אותו. כמובן תוך סיכון שזה יחזור על עצמו ללא מציאת פיתרון.

תנודות בזוגיות ו טיפול זוגי

מערכת יחסים בין בני זוג עלולה לעבור תקופות מתונות אך גם תקופות סוערות בהן היא תעבור טלטלות עליות ומורדות ממש כמו רכבת הרים.

אני אומרת לזוגות המגיעים אלי לטיפול שלפעמים קונפליקט דווקא יכול להיות הדלק המניע להגעה למקום הרצוי, אפילו בגידה שהינה התנהגות הרסנית ופוגעת יכולה להיות ביטוי למצוקה ואות קריאה לעזרה. כאשר שני בני זוג מבינים ומתגייסים לעבודה זוגית יכולים לגלות את הפוטנציאל שבקשר ולהתגבר על המשבר .

טיפים לזוגיות מוצלחת:

1) שני בני זוג חייבים לקחת אחריות ומחויבות הדדית כלפי הקשר , כך יהפוך להיות מקום בטוח ומצמיח .

2) תקשורת היא אמצעי ליצירת קשר ואינטימיות .

3) מרכיב חשוב בתקשורת הינו הקשבה , זו חייבת להיות ללא פירושים , ללא ביקורת וללא שיפוטיות .

4) יש לראות את בן הזוג כפי שהוא, עם העולם הפרטי שלו ועם המיוחדות שלו ולא רק כשלוחה שלנו .

העקרונות של הזוגיות מתוארים יפה בשירו של חליל ג'וברן " הנישואין " :

אך שימו מרחבים בזה היחד ותנו לרוח השמים לחולל בינותיכם .

אהבו זו את זה , אך אל תכבלו את האהבה .

מיזגו איש לכוס רעותו , אך אל תשתו מכוס אחת ,

אך תנו ויהא כל אחד לעצמו כמיתרי הנבל שלעצמם הם גם בנגנם יחדיו "

פוסטים אחרונים

הצג הכול

פוביה חברתית, לא תאמינו כמה זה שכיח!

פוביה חברתית הינה הפרעה חרדתית מבוססת על פחד לא רציונלי מפני מצבים חברתיים , בהם האדם מתנהג בביישנות , לחץ וריחוק . מצב זה מונע אינטראקציות עם אנשים אחרים ויכול להשפיע רבות על חיי היום יום . המאפיינים

תחושת חרטה- כמה היא קשה ויחד עם זאת שכיחה!

חרטה יכולה ללוות אותנו לאורך שנים ואפילו למשך כל החיים , במידה ולא נתמודד עם האירוע שעורר אותה וכך נוכל להתגבר על תחושת החרטה ולסלוח לעצמנו. חרטה מופיעה בעקבות תחושה של אשמה על משהוא שעשינו או שלא עש

חוסן נפשי – אנחנו זקוקים לו לא רק בזמנים קשים!

אנשים עם חוסן נפשי לא מדברים על חיים קשים אלא על רגעים מורכבים או מאתגרים וזו לא רק סמנטיקה אלא דרך אופטימית להסתכל על העולם . אנשים עם חוסן נפשי שוקלים לעיתים מצבים בצורה רציונאלית ובמקביל שולטים ברג