חיפוש

חרדות – מה אנחנו באמת יודעים עליהן?

פרויד הגדיר חרדות כמצב ללא בסיס אורגני אשר נגרם ע"י קונפליקט אינטראפסיכי והוא קרא להם נוירוזה .

חרדה הינה מצב של אי נוחות , מתח , מצוקה עם תחושה סובייקטיבית של סכנה , לאדם לא ברור מהי הסיבה המדויקת אבל הוא פוחד שמשהו רע עומד לקרות .

חרדות הינן אחת הסיבות העיקריות לפנייה לטיפול נפשי .

כל האנשים מרגישים לעיתים חרדה , והיא תחושה רגילה מול מצבים מסוימים , למשל מבחן , בעיה תעסוקתית , החלטה גורלית , כלאמר מצבים של סטרס או חוסר ודאות .

הבעיה מתחילה כאשר הסימפטומים גורמים למצוקה בלתי נסבלת המפריעה לתפקוד היום יומי .

במצבים אלו האדם מרגיש דאגת יתר ופחד מסיטואציות פשוטות שבשגרה .

החרדה דומה לפחד בעיקר בשל הסימפטומים המלווים אותם , אבל החרדה שונה מהפחד בשתי תכונות חשובות :

1 ) החרדה מהווה תגובה נפשית לסכנה פנימית , כלומר דחף יצרי פנימי ולאו דווקא מסכנה חיצונית כמו במקרה של פחד.

2) לחרדה יש ייחוד של פחד חזק , חסר פשר , האדם אינו יודע ממה הוא מפחד ולא יכול לברוח מסכנה שהיא בלתי ידועה . במקרה של פחד , מדובר בפחד ממשהו קונקרטי.

החרדה יכולה להופיע בצורה חריפה בהתקפים ( פניקה ) או בצורה כרונית כמתח מתמשך וציפייה לאסון מתקרב וגם שילוב שלהם , כלומר התקפי חרדה חריפים וחרדה מסוימת ביניהם .

רוב האנשים הסובלים מחרדה נמנעים ממצבים אשר עלולים לגרום להם לסימפטומים וכך הופכים את החיים למצומצמים עד מאוד , לדוגמא לא לצאת לבד מהבית , להימנע מללכת לאירועים או לדבר בפני קהל . הם מודאגים מהכול ולבסוף לא עושים דבר .

סימפטומים של חרדה :

מתח שרירים מוגבר , קצב לב מוגבר , עליה בלחץ דם , הסמקה , הזעה , שלשול , תכיפות הטלת שתן , צמרמורת , רעידות , אי שקט מוטורי , קשיי ריכוז . הרגשה של פחד גדול מסכנה בלתי מוגדרת אשר ברוב המקרים מתגלה כפחד מאובדן שפיות דעת או איבוד שליטה .

במקרים רבים הסימפטומים כה חזקים שעלולים לקשר אותם עם מחלות , למשל כאבים בחזה נראה כהתקף לב .

לעיתים וכתוצאה מחרדה, קיימות מחשבות שליליות כלפי עצמנו וזה עלול לגרום לדיכאון .

המלצות אשר יכולות למנוע חרדה :

● לקחת זמן במשך היום לפעילויות מרגיעות , למשל שמיעת מוזיקה , קריאה .

● להתמקד גם ברגעים הטובים של היום

● להתחשב בצורכי המנוחה

● לתרגל ולהקשיב לנשימות

● מיינדפולנס

● פעילות גופנית

● אין להתעלם או להסתיר רגשות


לסיכום :

להרגיש לעיתים חרדה הינו דבר רגיל , יחד עם זאת כאשר הופך למתמשך ויוצא משליטה אזי יש צורך בטיפול , כי חרדה לא נעלמת מעצמה , אלא נוטה להחמיר .


פוסטים אחרונים

הצג הכול

מצבי רוח הינם חלק מחוויה סובייקטיבית של כל אדם. בדומה לרגשות, מדובר בתחושה שהגוף יוצר כתוצאה מגירוים פנימיים, חיצוניים וגם סביבתיים. מצבי רוח משפיעים על התנהגות ועל דרכי מחשבה. יחד עם זאת מחשבות משפיע

המילה משבר היא מילה מפחידה מכיוון שיש לה קונוטציות של סוף . ואולם זה לא חייב להיות כך מאחר ו CRISIS בלטינית פירושו שנוי בלתי נמנע , כלומר שנוי הכרחי . חשוב להבין שמשבר בזוגיות לא אומר בהכרח שהקשר נגמר

להיות אדם עובד זה דבר חיובי , יחד עם זאת עבודה מוגזמת עלולה להוביל להתמכרות וכך להפוך לסכנה פסיכוסוציאלית . התמכרות לעבודה מאופיינת ע"י צורך מוגזם ובלתי נשלט לעבוד בצורה אינטנסיבית . התנהגות זו יכולה