חיפוש
  • מבל אפרת

על בגידות, הורמונים ופיוס


האם ידעתם שיש לבגידה גם הסבר נאורולוגי המשפיע על נשים וגברים כאחד . במחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן נמצא כי רמות גבוהות מהנורמה של ההורמון " טסטוסטרון " מגבירות את הרצון לחפש שותפים מיניים נוספים.

ללא ספק ממצא כזה יכול להיות תירוץ נהדר לבגידה ! האמנם?!

בהתייחסות רצינית לנושא חשוב לציין שלהיות נבגד זאת חוויה טראומטית ומכאיבה מאין כמוה אשר פוגעת בתחושה של ערך עצמי והנבגד נותר עם לב שבור . אובדן האמון באדם הקרוב ביותר גורם לריסוק עצמי ולתחושה שהכול קורס . הסטרס הרגשי של הנבגד עשוי לגרום לשרשרת תגובות פסיכולוגיות כגון פרצי זעם , דיכאון , חרדה אבל לא רק. קיימת גם השפעה חזקה על הבריאות הפיזית . כך מדווחים במחקר שפורסם ב : JOURNAL OF SOCIAL AND PERSONAL RELATIONSHIP , שם מציינים שגם האדם הבוגד עלול לסבול מסטרס רגשי ופסיכולוגי כנראה כתוצאה מרגשי אשמה וצער על הכאב שגרם .

שאלת מיליון הדולר הינה האם אפשר לשקם את היחסים אחרי בגידה?

לפי הניסיון שלי בקליניקה התשובה הינה חיובית . ברור ששני בני הזוג חייבים לרצות זאת ולהתמסר למשימה בכדי להשקיע בשיקום הקשר תוך הבנה של הסיבות שגרמו לבגידה .

אסתר פרל, פסיכולוגית ומטפלת זוגית כתבה בספרה " סיפור מהצד " שרומן מחוץ לנישואין אינו סוף העולם אבל היא לא הייתה ממליצה לאף אחד לבגוד . היא מציינת כי הבגידה אומרת הרבה על נישואין כמוסד . יש אנשים רבים אשר מתייחסים לרומן כאל טראומה אשר אין ממנה דרך חזרה , ואומנם קיימים רומנים אשר ממיתים מכה קטלנית על הזוגיות , אבל קיימים גם אחרים אשר בכוחם לחולל שנוי אשר גם כך היה נחוץ ביותר .

מניסיוני המקצועי, יש תקווה לאחר בגידה וניתן לרפא את הקשר הזוגי ואף להשתמש בבגידה כהזדמנות לעשות שינוי חיובי בזוגיות. המטרה הינה להתחיל פרק חדש נקי מהאשמות, ביקורת ושיפוטיות.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

למה אנחנו קובעים לעצמנו מטרות ולא מבצעים אותן ?

לפני שנתייחס לשאלה אדגיש כי קיימים אנשים שלא קובעים לעצמם מטרות מסיבות שונות. לעיתים מדובר בפחד מכישלון, הערכה עצמית נמוכה או בשל העובדה שאינם מייחסים חשיבות לנושא . ובכל זאת, קביעת מטרות בחיים הינה כ

פוביה חברתית, לא תאמינו כמה זה שכיח!

פוביה חברתית הינה הפרעה חרדתית מבוססת על פחד לא רציונלי מפני מצבים חברתיים , בהם האדם מתנהג בביישנות , לחץ וריחוק . מצב זה מונע אינטראקציות עם אנשים אחרים ויכול להשפיע רבות על חיי היום יום . המאפיינים

תחושת חרטה- כמה היא קשה ויחד עם זאת שכיחה!

חרטה יכולה ללוות אותנו לאורך שנים ואפילו למשך כל החיים , במידה ולא נתמודד עם האירוע שעורר אותה וכך נוכל להתגבר על תחושת החרטה ולסלוח לעצמנו. חרטה מופיעה בעקבות תחושה של אשמה על משהוא שעשינו או שלא עש