חיפוש

על בגידות, הורמונים ופיוס


האם ידעתם שיש לבגידה גם הסבר נאורולוגי המשפיע על נשים וגברים כאחד . במחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן נמצא כי רמות גבוהות מהנורמה של ההורמון " טסטוסטרון " מגבירות את הרצון לחפש שותפים מיניים נוספים.

ללא ספק ממצא כזה יכול להיות תירוץ נהדר לבגידה ! האמנם?!

בהתייחסות רצינית לנושא חשוב לציין שלהיות נבגד זאת חוויה טראומטית ומכאיבה מאין כמוה אשר פוגעת בתחושה של ערך עצמי והנבגד נותר עם לב שבור . אובדן האמון באדם הקרוב ביותר גורם לריסוק עצמי ולתחושה שהכול קורס . הסטרס הרגשי של הנבגד עשוי לגרום לשרשרת תגובות פסיכולוגיות כגון פרצי זעם , דיכאון , חרדה אבל לא רק. קיימת גם השפעה חזקה על הבריאות הפיזית . כך מדווחים במחקר שפורסם ב : JOURNAL OF SOCIAL AND PERSONAL RELATIONSHIP , שם מציינים שגם האדם הבוגד עלול לסבול מסטרס רגשי ופסיכולוגי כנראה כתוצאה מרגשי אשמה וצער על הכאב שגרם .

שאלת מיליון הדולר הינה האם אפשר לשקם את היחסים אחרי בגידה?

לפי הניסיון שלי בקליניקה התשובה הינה חיובית . ברור ששני בני הזוג חייבים לרצות זאת ולהתמסר למשימה בכדי להשקיע בשיקום הקשר תוך הבנה של הסיבות שגרמו לבגידה .

אסתר פרל, פסיכולוגית ומטפלת זוגית כתבה בספרה " סיפור מהצד " שרומן מחוץ לנישואין אינו סוף העולם אבל היא לא הייתה ממליצה לאף אחד לבגוד . היא מציינת כי הבגידה אומרת הרבה על נישואין כמוסד . יש אנשים רבים אשר מתייחסים לרומן כאל טראומה אשר אין ממנה דרך חזרה , ואומנם קיימים רומנים אשר ממיתים מכה קטלנית על הזוגיות , אבל קיימים גם אחרים אשר בכוחם לחולל שנוי אשר גם כך היה נחוץ ביותר .

מניסיוני המקצועי, יש תקווה לאחר בגידה וניתן לרפא את הקשר הזוגי ואף להשתמש בבגידה כהזדמנות לעשות שינוי חיובי בזוגיות. המטרה הינה להתחיל פרק חדש נקי מהאשמות, ביקורת ושיפוטיות.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מצבי רוח הינם חלק מחוויה סובייקטיבית של כל אדם. בדומה לרגשות, מדובר בתחושה שהגוף יוצר כתוצאה מגירוים פנימיים, חיצוניים וגם סביבתיים. מצבי רוח משפיעים על התנהגות ועל דרכי מחשבה. יחד עם זאת מחשבות משפיע

פרויד הגדיר חרדות כמצב ללא בסיס אורגני אשר נגרם ע"י קונפליקט אינטראפסיכי והוא קרא להם נוירוזה . חרדה הינה מצב של אי נוחות , מתח , מצוקה עם תחושה סובייקטיבית של סכנה , לאדם לא ברור מהי הסיבה המדויקת א

המילה משבר היא מילה מפחידה מכיוון שיש לה קונוטציות של סוף . ואולם זה לא חייב להיות כך מאחר ו CRISIS בלטינית פירושו שנוי בלתי נמנע , כלומר שנוי הכרחי . חשוב להבין שמשבר בזוגיות לא אומר בהכרח שהקשר נגמר