top of page
חלומות ופירושם

חלומות ופירושם

מאז ומעולם העסיק החלום ופירוש חלומות את בני האדם...  
בדרך כלל היה נהוג לראות בו אירוע או תהליך בעל משמעות עתידית נסתרת.
החלום הוא חוויה המתרחשת בשעת שינה ויכול להביע משאלה או רגשות עמוקים כגון: פחד, בושה או חרדה עמוקים.

החלום מהווה מעין השתקפות של מצב מסוים בחיים, מצב חשוב או משמעותי עבור החולם, בדרך כלל אלו מצבי קונפליקט, אשר במציאות המודעת החולם לא מרשה לעצמו להיות ער להם.

החלום משוחרר מחוקי זמן ומקום, מהגדרות תרבותיות וצווי מוסר, אין דבר שאינו אפשרי בחלום, כולל מה שאינו קיים במציאות. 
בזמן השינה ההגנות שלנו נחלשות ורצונות ורגשות אסורים מוצאים להם ביטוי, לכן החלום הינו "דרך המלך לתת מודע ".

יחד עם זאת יש מוטיבים אשר כל כך לא מקובלים על החולם, עד אשר אינם מובעים אפילו בחלומות באופן חופשי אלא בצורה סימבולית. 
לכן לובש החלום שתי צורות תוכן: התוכן הגלוי הנראה לעין, והתוכן החבוי.

 

לדוגמא:

נטע (שם בדוי) הגיעה אליי לטיפול כאשר היא סובלת ממיגרנות קשות במשך שנים ללא סיבה נראית לעין תוך כדי הפרעה ממשית לתפקודה. בשלב מסוים של הטיפול ביקשתי ממנה שתשתף אותי בחלומותיה. 
מניתוח החלומות עלה כי המיגרנות מהוות ביטוי לרגשות של כעס ותסכול מתמשכים על משפחתה ובעלה בגין התעלמותם מרצונותיה וצרכיה, כאשר דרך המיגרנות היא מצאה דרך להכניע את כולם ולכופפם לרצונה.

כאשר מידע זה עבר למודע, דרך ניתוח החלומות, הבינה נטע את המחיר היקר שהיא משלמת בעבור צורת התנהגות זו, ובהדרגה למדה לבטא עצמה בדרכים יעילות יותר.

ועוד דוגמא:

דנה , בת 38 הגיעה לטיפול עקב בעיות ביצירת קשר . תמיד היא מדברת על המשפחה במונחים חיוביים ביותר , כשהכל שם זורם על מי מנוחות . חשוב לציין כי בפגישה לפני שחלמה את החלום , ביטאה בפעם הראשונה את תחושותיה שאביה מגזים ברצונו לצבוע כל הזמן את האווירה במשפחה בצבע ורוד.

חלום: מתקשרים אליה להודיע שהאב במאסר , השכנים כועסים  ומאשימים אותו בגרימת נזק לבניין . 

בעקבות החלום התמקדנו בחששותיה  להרגיש כי האב אינו בסדר בדבר כלשהו  ,  כי הבנה כזאת יכולה לגרום לו נזק  " מאסר "   , ולכן  היא בוחרת לקבל את דברי האב " כראה וקדש "  , כאן היא מכחישה את רגשותיה למען שלמות המשפחה .   

הדרישה הסמויה של האב לחוות את המשפחה כמוהו לא מאפשרת לה להיפתח לעולם  .

החלום נותן לנו פתח להבנת הלא מודע של דנה , אשר לא הופיע קודם בשיח הטיפולי . 

 

עוד סיפור על חלום ופשרו:

רונן, גבר בן 45 נמצא בשלבי סיום טיפול כאשר חלם את החלום, סיום טיפול נקבע בהסכמה הדדית עקב השגת המטרות הטיפוליות.

חלום: רונן נכנס לקליניקה דרך הדלת הפנימית ( דרך הבית )  ,  מתיישב , אני נכנסת עם קפה ועוגה  ( לא קרה מעולם ) .

הבנו  דרך החלום שרונן נמצא בקונפליקט בין רצונו לסיים הטיפול לבין הפחד להיפרד . הפתרון שנמצא בחלום הוא  להפוך לידיד משפחה הנכנס בדלת הראשית . הבנו שבעבר , כל פרידה היתה עבורו חוויה של נטישה .                                                                                   הפעם הצליח להיפרד מהמטפלת  עם תחושה של עצמאות המאפשרת לו לבחור מה טוב עבורו ולהתמודד עם הפחדים .

 
תפקיד המטפל לגלות את המובן הסמוי בחלום ע"י למידת הסימבולים המופיעים בתוכן הגלוי של החלום.

הרעיון העיקרי בפירוש חלומות הוא לאפשר למטופל להתחבר לסימבולים של החלום על ידי אסוציאציות חופשיות וכך להבין את עולמו הפנימי. התוכן החבוי מורכב ממוטיבים אמיתיים, אך מכאיבים או לא מקובלים המשנים צורה בחלום. 
במשך התהליך האסוציאטיבי המטופל יכול לחוות את אותם מוטיבים חבויים שהוא כל כך מדחיק ולהעלות אותם בצורה מבוקרת אל המודע. תהליך זה - אשר נעשה כמובן בהסכמתו ובשיתופו של המטופל - מאפשר לאחר מכן למטפל לעבד את הרגשות ולמצוא עבורם דרכים חדשות להתמודדות, הקלה וריפוי.

פירוש חלומות – מהו המפתח?

החלום מתחיל בשלב של שינה עמוקה שנקרא REM  - rapid eye movement או תנועת עיניים מהירה. מחקרים מצאו כי כל בני האדם חולמים אך לא כולם זוכרים את חלומותיהם. למעשה מרביתנו חולמים כ-8 או 9 חלומות שונים בלילה בעוד רוב האנשים אינם מסוגלים לזכור יותר משלושה ללילה וגם זה נדיר למדי. ישנם גם אנשים אשר במשך תקופות ארוכות אינם זוכרים חלומות כלל. קיימות תיאוריות שונות בנוגע ליכולת של בני האדם לשלוט בחלומותיהם ולנתבם לכיוונים הרצויים להם. (לא מזמן אף יצאה אפליקציה לאייפון הטוענת ליכולת שלנו להשפיע על חלומותינו באמצעותה)

מאז ימי יוסף במצריים בני האדם מעוניינים במפתח פירוש חלומות. מאז אותם ימים רחוקים בהם יוסף פירש את חלומו של פרעה זכינו להבטחות שונות ומשונות של כל מיני שיטות לפיענוח חלומות. החלומות הם תופעה חוצת תרבויות ומחקרים מראים כי כל בני האדם ואף חלק מבעלי החיים חולמים. קיימות מספר גישות של פירוש חלומות ושל ניתוח חלומות. נמנה כמה מהן:

"החלום כביטוי לתוכן מודחק" – על פי זיגמונד פרויד, החלום הוא ייצוג מוסווה של פנטזיה או דחף המודחקים באדם משום שאינם מקובלים מבחינה תרבותית או מוסרית. כלומר, מדובר בתכנים כל כך מעוררי חרדה עד כי לא ניתן אפילו לחלום עליהם אלא צריך להסתיר את משמעותם האמיתית מפנינו גם בזמן שאנו ישנים. פרויד הוסיף וטען כי סמלים מסוימים הינם קבועים במשמעותם בעוד אחרים משתנים מאדם לאדם וכי פירוש חלומות מתבסס על ניתוח ואסוציאציות חופשיות של סמלים. פרויד טען בשנת 1900 כי חלום הוא דרך המלך לפעילות הלא מודע של הנפש. דרך פירוש חלומות אפשר לגלות את התת מודע. 

החלום בראיה אמפירית – מחקרים הוכיחו שחלום הינו אמצעי לייצוג סימבולי בציורים של מחשבות, מושגים ורעיונות. עוד נמצא  קשר חזק בין הערות לשינה על סמך הטענה כי החלום מייצג נושאים הטורדים את האדם בשעת ערות.

נבואות – על פי הקבלה חלומות יכולים לספק לנו הצצה אל העתיד ותפקידם יכול להיות להזהיר אותנו מפני סכנות אפשריות או לחילופין ללמד אותנו על דברים טובים המחכים לנו בהמשך הדרך. באופן אירוני, את המפתח הזה אל העתיד אנו מקבלים רק כאשר אנו עוצמים את העיניים. פירוש חלומות על פי שיטה זו הוא תפקידו של איש מקצוע ולאדם החולם אין יכולת מלבד לספר על החלום.

פתרון חלומות

ההתייחסות לחלומות שאנו חולמים זכתה במהלך ההיסטוריה לגישות שונות ומגוונות. בתנ"ך אנו לומדים על חלום יעקוב ועל יוסף אשר ידע לפתור חלומות ולכן זכה לתואר המקראי ''צפנת פענח''. התלמוד מתייחס אל החלום כאל אחד משישים בנבואה (ברכות נ''ז). בתרבויות העתיקות כמו יוון ומצרים החלום נחשב כאמצעי לקשר עם העולם העל טבעי.

בתקופה מאוחרת יותר הפסיכואנליזה על שיטותיה השונות מתייחסת אל החלום כאל אמצעי לשחרור דחפים נסתרים או מחשבות לא מודעות והעלתם אל פני השטח באמצעות שפה סימבולית המבטאת את התחושות העמוקות שהנפש חווה ואינה יכולה לבטא באופן אחר.

היתרון הגדול בפתרון חלומות במסגרת הטיפול הפסיכותרפי היא האפשרות להעלות אל פני השטח בעיות הדורשות פתרון שהמטופל אינו מודע להן ולפעמים אף מתעלם מקיומן. לעיתים רבות דרישות החיים וציפיותיה של החברה גורמות לאדם להדחיק רגשות כואבים או לא מקובלים כל כך על מנת לשכוח מהם כביכול. פעולת הדחקה זו גורמת לקונפליקט פנימי מובנה בתוך האדם אשר אינו מצליח לפתור אותה וגרוע מכך הוא אפילו לא יודע בכלל שהיא קיימת ודורשת התייחסות. פירוש נכון של חלומות עוזר למטופל בראש ובראשונה לשחרר את רגשותיו הכמוסים ביותר, להפסיק לפחד מהם ולהודות שיש לו בעיות שדורשות התייחסות. ההכרה במצב האמיתי שהנפש חווה, מאפשרת אחר כך גם התייחסות לבעיות ולרגשות כואבים אשר בהחלט ייתכן שצריכים הכוונה, איזון וריפוי. זהו יתרונו הגדול של פתרון חלומות כמי שאינו מדחיק ומביע את מצבה האמיתי של הנפש ומאפשר התייחסות לבעיות האמיתיות אשר טואטאו מתחת לשטיח במשך זמן רב. לעיתים רבות חלומות חוזרים ונשנים מעידים על בעיות אמיתיות הדורשות טיפול וזוהי פשוט הדרך של הנפש להתריע ולבקש עזרה.

סוד החלום – מה אנחנו יודעים על חלומות?

משחר ההיסטוריה חיפשו בני האדם את סוד החלום. נושא החלימה ריתק חוקרים ומדענים בכל תקופות ההיסטוריה וגם מלכים ושליטים דאגו להחזיק סביבם פותרי חלומות אשר ידעו לפענח עבורם את סוד החלום. מה יש בחלום שהוא כל כך מרתק ומעניין אותנו? במשך ההיסטוריה העתיקה וגם המאוחרת יותר הציעו אנשים שונים רעיונות שונים בדבר משמעות החלומות ונחיצותם לנו כבני האדם. חלק מהרעיונות האלה התבססו על המדע בעוד אחרים שאבו את יסודותיהם מהאינטואיציה, המסורת והדת. כך או כך דומה שהנושא לא נותן לנו מנוח ומוסיף להתל בנו.

כמה עובדות בסיסיות בנוגע לחלומות

כל בני האדם חולמים. לא משנה אם אתה גר בשבט באפריקה וצד את מזונך עם חץ וקשת או שאתה מנהל בכיר בחברת היי טק. כולנו חולמים כל הזמן וכל לילה כארבעה עד שבעה חלומות.

מחקרים מראים כי גם בעלי חיים חולמים כך שהחלום אינו נחלתם של בני האדם בלבד. אנחנו לא זוכרים את כל החלומות שלנו. רובנו מסוגלים לדווח על חלום אחד או שניים. חלקנו מסוגלים אפילו לדווח על שלושה. ויש לילות רבים שלא נזכור אפילו חלום אחד.

פרצופים מוכרים – בחלומות שלנו איננו יכולים להמציא פרצופים חדשים אלא רק לראות פרצופים של אנשים שאנחנו מכירים או אנשים שכבר ראינו בעבר.

גם אנשים עיוורים חולמים – אנשים שהתעוורו לאחר הלידה חולמים עם צורות וצבעים. אנשים שנולדו עיוורים חולמים על ריחות ותחושות וכמובן שהרגש מופיע בחלום שלהם באופן לא פחות עוצמתי משל אלה שרואים.

שחור לבן – כעשירית מהאנשים חולמים בלעדית בשחור ולבן. מחקרים מתחילת המאה שעברה מראים שבעבר החלומות היו בעיקר בשחור ולבן ואילו בשנות ה-60 חל שינוי במגמה זו שרוב האנשים התחילו לחלום בצבע. תאוריה פופולרית אחת גורסת כי המעבר הזה נובע מהתפתחות הטכנולוגיה של טלוויזיות בצבע.

על פי פרויד, החלום הוא לעולם סימבולי ומייצג משהו מעבר לפרשנות הפשוטה שלו. הסמלים שאנו רואים בחלומות שלנו מייצגים דחפים ותאוות שאיננו רוצים להכיר בהם בגלל שהם חורגים בצורה מסוימת מנורמות החברה בה אנו חיים.

בזמן חלומות יש מצאי גדול יותר של רגשות שליליים לעומת הרגשות החיוביים. הרגש הנפוץ ביותר הוא רגש החרדה.

בשלב החלימה (REM) גופנו משותק ואין אנו יכולים לשלוט בו. מנגנון זה נועד למנוע מאיתנו את היכולת לבצע במציאות את התנועות שאנו מבצעים בחלום.

השפעת הסביבה

החלומות שלנו מושפעים מדברים המתרחשים לידינו. למשל, אנו עלולים לחלום שאנו משתתפים במרדף מכוניות אם בחדר הסמוך מישהו רואה בטלוויזיה מרדף כזה שבו שומעים את תנועת המכוניות וחריקת הצמיגים על האספלט.

הבדלים בין המינים

חלומות של גברים נוטים להיות פעילים יותר והם מכילים רגשות תוקפניים יותר מאשר חלומות של נשים. בנוסף גברים חולמים על גברים אחרים בעוד אצל נשים יחס הדמויות בחלומות זהה פחות או יותר.

חלום צלול

זהו מצב תודעתי בו אנו חולמים ואנו מודעים לעובדה כי אנו חולמים. במצב תודעתי זה אנו שולטים בפעולות שלנו בתוך העולם החלומי. אנשים הנמצאים במצב של חלום צלול יכולים לחוש את עצמם ברי מזל במיוחד משום שהם יכולים לעיתים לשלוט לא רק בפעולותיהם אלא גם במציאות החלומית אותה הם יכולים לשנות כרצונם. ישנם מחקרים רבים בתחום זה המנסים לגלות את המפתח לחלימה צלולה אך לפי שעה אין באמת מישהו שיכול להבטיח חלום צלול.

 

במהלך טיפול  פסיכולוגי החלומות עוזרים להכיר את העולם הפנימי שלנו.

דרך פירוש החלום נוגעים  "בחומרים לא מודעים"  אשר יכולים להוות אבן פינה משמעותית להבנת הדינמיקה הנפשית והקונפליקטים העיקריים המשפיעים על התפתחות נפשית של אדם.  מכאן נובע הערך הגדול של פירוש חלומות בטיפול. קונפליקטים כאלה יכולים להיות בתחום הזוגי, בתחום העבודה, וקונפליקטים מתקופת הילדות.

חלום על נחש

נחש הוא אחד מבעלי החיים המרתיעים בני אדם רבים. חלקלקות העור שלו, זחילתו, הארס רב הכוח שיש לחלק מסוגי הנחשים והכוח שיש לנחשים אשר חונקים הוא מפחיד. החטא הקדמון ביותר של פיתוי אדם וחווה שהביא לגירושם מגן עדן מיוחס לנחש. עם כל כוחו הנחש מתחבא במחילות, נמצא במצב של בריחה מתמדת  מלבד כאשר הוא צד לו מזון. ההתייחסות אליו היא אמביוולנטית - הוא מעורר רתיעה ופחד לצד סקרנות. בשל המורכבות שבו ובהתייחסות אליו גם חלום על נחש יכול להיות בעל פירושים שונים כי הנחש מייצג תכונות ונושאים שונים.

בשל התכונה של השלת העור המעידה על התחדשות - מוות ולידה מחדש, העוסקים בתחום של פתירת חלומות, מייחסים להופעת נחש בחלום קשר להתחדשות ולשינוי. גם יכולת הריפוי של הנחש מסמלת  שינוי, מינוף, היכולת שלנו להשתמש בקשיים לצורך מינוף והתקדמות בחיים. הופעתו של נחש בחלום מהווה מסר שבו רוצה הלא מודע שלנו לומר לנו לא לפחד משינויים, לזרום עם המתרחש בחיינו גם אם ישנם שינויים והליכה לכיוונים שלא היינו רגילים להם עד כה. המסר יכול להיות גם הפוך: שזהו הזמן לחזור לשגרה ולמסלול הרגיל ולא לחפש לרעות בשדות זרים.

הנחש הוא יצור המעורר פחד וגם סלידה ורתיעה בשל מראהו ובשל המשמעות שלו ביהדות, שעל פיה הוא מסמל משהו רע ושטני. מסתבר כי הנחש בחלומות אינו בהכרח גורם שלילי אלא גם - סמל לפריצת דרך, לשינוי משמעותי שיוביל למקומות טובים.

הנחש כסמל מיניות

לפי פרויד הנחש שבחלום מייצג מיניות וגם סמל פאלי. חלום של אישה על נחש יתכן שמהווה ביטוי של משאלה מינית שנדחקה לגבי גבר מסויים. במקרה של גבר החולם על נחש יתכן שהדבר קשור לגבריותו או מעיד על דחף לא מסופק. לפי יונג הופעה של נחש בחלום מסמלת קונפליקט פנימי, הנחש מבטא את האספקט המאיים של הקונפליקט.

הנחש כסמל לפחד

כיוון שהתחושה שמעורר נחש בקרב רבים היא פחד, נחש יכול לסמל בחלום פחד מפני גורם ידוע או לא ידוע לחולם. בתנ"ך הנחש קשור בבגידה ובשטן, אם כי גם הוא מופיע לפעמים כסמל לריפוי כמו נחש הנחושת שריפא את העם במדבר. כ"כ מסמל הנחש שקר וקינאה.

הנחש כסמל רב משמעויות

כפי שניתן להסיק מהכתוב לעיל, הנחש הוא סמל שלו פירושים רבים. הוא יכול לסמל מקומות נמוכים ואפלים ובאותה מידה לסמל מקומות גבוהים ואפילו רוחניים של התחדשות וריפוי, שינויים שיובילו את האדם להתעצמות ולמקומות חיוביים. כאשר מופיע פעמים רבות חלום על נחש יתכן שבכל פעם משמעותו היא שונה.

סיכוי גדול הוא שהתחושה המאיימת שקיבל האדם מהחלום היא לא פירושו של החלום באמת. ממש כפי שעם כמויות קטנות של ארס אפשר לרפא, מכשולים ברמה מסויימת יכולים למנף את האדם ולהעצים אותו. הם חלק בלתי נפרד מחיינו. כך גם הנחשים בחיינו אינם בהכרח דבר שלילי אלא גורם שיכול לעזור לנו להכיר בכוחותינו.

 במסגרת טיפולית באמצעות אסוציאציות חופשיות אפשר להעמיק בהבנת הופעתו של נחש בהקשר לשלב בו נמצא החולם וכן בנסיבות בהן  מתבצע החלום.

bottom of page