פסיכותרפיה

מאז ומעולם הייתה משמעות הקשר בין הנפש והגוף לוטה בערפל. אם בטיפולים פיזיים של מחלות שונות, ניתן לבצע אבחנה ברורה בדרך כלל, לאחר מספר בדיקות וצילומים, אשר גם מתקבלת על דעתו של המטופל באמון מלא וללא תהיות וספקות, הרי בכל מה שקשור לטיפול פסיכותרפי, נראה על פניו כאילו מדובר בתחום רוחני ומיסטי משהו. לפי האמור לעיל היינו חושבים אולי שבאמת אין צורך להשקיע כל כך בטיפול פסיכותרפי ויש לפנות לאפיקים אחרים אולם ההפך הוא הנכון. 

פסיכותרפיה היא שיטת טיפול פסיכולוגית שמטרתה לטפל, להקל ולרפא בעיות רגשיות. הפסיכותרפיה מבוצעת על ידי אנשי מקצוע מיומנים שיש להם הכשרה מיוחדת. 

מטרתו של הטיפול הפסיכותרפי לשפר את המצב הרגשי -קוגניטיבי, לשנות התנהגויות הגורמות סבל לאדם וסביבתו ולסלק סימפטומים מטרידים.

ככל שמדע הרפואה מתפתח יותר ויותר מתבררת העובדה שהגוף והנפש קשורים יחדיו בקשר איתן והדדי המשפיע על כל תחומי החיים. רבים מאתנו החווים חוסר סיפוק או הצלחה באחד מתחומי החיים, קריירה, זוגיות , חינוך ילדים וכו' יודעים בסתר ליבם כי הסיבה לכך לא נעוצה רק בכישוריהם המקצועיים והטכניים או בסביבה בה הם מתגוררים ועובדים. האמת היא שכל תוצאה בעולם החיצוני נובעת מכוחות הנפש הפנימיים של האדם ורק טיפול שורש אשר יודע לזהות את הבעיות. להתייחס אליהן בכבוד ובאמפטיה ולהתחיל תהליך של ריפוי, יכול להביא לידי שינוי ממשי והתקדמות.

 

ישנם שני תנאים עיקריים להצלחתו של טיפול נפשי: האחד הינו נכונותו של המטופל להקשיב, להפנים ולבצע עבודה והתקדמות בחייו, והשני הוא אישיותו ומומחיותו של המטפל. המטפל חייב מצד אחד ליצור מערכת של אמון, הזדהות וקרבה עם המטופל ומצד שני לכוון אותו ולהעמיד אותו בפני תובנות חדשות ואמיתיות אשר יצרו את השינוי המיוחל ויניעו את תהליך הצמיחה והריפוי.

פסיכותרפיסטית למסע אל הנפש

קצב החיים המודרני, התובעני והנוקשה, מעמיד בפני כל אחד ואחת מאיתנו לא מעט אתגרים מנטאליים, הבאים לידי ביטוי במשברים, מצוקות או הפרעות נפשיות – רגשיות, המתעוררות בשלב כזה או אחר של החיים.

אחת הדרכים היעילות יותר להתמודדות עם משבר רגשי או מצוקה נפשית היא באמצעות טיפולי פסיכותרפיה. רוב שיטות טיפול אלה מיושמות באמצעות קשר מילולי המתפתח בין המטופל לבין המטפל, כאשר מטרת הטיפול היא להעניק למטופל פתח לשינוי חיובי בחייו.

השלב הראשון בטיפול הפסיכותרפי הינו הערכה של הסיבות שגורמות לקשיים שבשלם המטופל פנה לקבלת טיפול. לדוגמא חרדות, דיכאון, עצב, פחד, חוסר תפקוד ועוד. אלו עלולים להקשות על קיום חיים שלמים ומספקים. 

טיפול רגשי יעיל בזמנים של משבר אבל לא רק....

הטיפול הרגשי- פסיכותרפי בודק מחשבות ורגשות שליליים, התנהגות מזיקה ולעתים אף הרס עצמי. הבנה ומודעות לחלקים אלו מסייעת במניעת משברים עתידיים ומונעת הצטברות לחצים נפשיים, העלולים לגרום גם למחלות פיזיולוגיות. 

קיימים מצבים בהם המטופל יודע מה הרצונות והציפיות שלו מעצמו, אולם כתוצאה ממחסומים נפשיים לא מתאפשר לו לפרוץ קדימה. במקרים אחרים קיים בלבול או אי בהירות כשהמטופל אינו מסוגל לזהות את הרצונות והציפיות שלו. בטיפול הפסיכותרפי המטפל שומר על עמדה ידידותית ומקבלת, מקנה ביטחון למטופל, באווירה חופשית ומקבלת ללא תנאי, בה המטופל יכול לבטא את בעיותיו האמתיות באופן חופשי ולהרגיש שבאמת מבינים אותו. 

במסע אל הנפש המטופל מעלה מחשבות מהתת מודע למודע. תהליך זה של שחרור דרך הבעה ורבלית של רגשות אמתיים הינו חלק עיקרי בטיפול נפשי אפקטיבי והוא סולל את הדרך להתפתחות יישום פעולות חיוביות כדי לפתור בעיות, לשפר את ההרגשה העצמית ולהקנות יכולת להתמודד עם חיי היומיום.

סיום הטיפול הפסיכותרפי

הטיפול מסתיים כשהמטופל פתר את הקונפליקטים שלו, ו/או התקדם בכיוון פתרון בעיותיו. המטופל מרגיש עתה בטוח יותר ויכול להמשיך הלאה לבדו. 

חשוב לציין שהדלת תמיד פתוחה והמטופל יכול לחזור בכל זמן שירגיש שהוא זקוק לכך.

Mabel-Logo-final.png
weboutique-logo-final.png