טיפול זוגי - בגידה

בגידה  זו בריחה מהתמודדות עם קשר זוגי הלוקה בחסר. בגידה הינה פתח מילוט מקשר לא מספק. בן הזוג הבוגד במודע או שלא במודע, מחליט להשקיע את האנרגיות שלו בקיום יחסים מחוץ לקשר הזוגי בתקוה לזכות באינטימיות, ביטחון, תשוקה ובעיקר תחושה שהוא  "בעל ערך"  להיות נבגד זו חוויה טראומטית ביותר, מכאיבה, הפוגעת בתחושת הערך העצמי.

הסיבות לבגידה הן רבות ומגוונות, לעיתים קשורות למצב הנפשי של הבוגד, למשל חיזוק ערך עצמי, משבר אמצע החיים, כישלונות תפקודיים. כיום אנו ערים לתופעה של דיכאון לאחר לידה אצל גברים ואחד הסימפטומים הינו בגידה.

אחד המטופלים סיפר לי: בגיל 45 פשטתי רגל , איבדתי את כל רכושי, הרגשתי שעולמי חרב עלי , נכנסתי לדיכאון והמליצו לי להיעזר בטיפול תרופתי. במקרה הכרתי בחורה שחיזרה אחרי וכך נסחפתי לרומן סוער בו הרגשתי נחשק וחשוב, עם יכולות להתמודד עם העולם מחדש.

לעיתים קרובות הסיבה לבגידה קשורה לחסך בזוגיות, למשל חוסר תקשורת, ניתוק רגשי, שעמום בקשר, העדר עניין משותף, שחיקה מינית או בדידות.

האדם הבוגד חי באשליה  כי אינו זקוק להחליט או לבחור בין לבין וכך נהנה משני עולמות- גם נישואין ומשפחה על כל המשתמע מזה וגם אושר ותשוקה של  רומן לוהט. בדרך כלל הוא משכנע את עצמו שהרומן לא יתגלה כי הוא יודע להיזהר ולשלוט במצב. הסטטיסטיקה מראה שאנשים נשואים בוגדים בממוצע פעם אחת בחייהם. למרות שהפך נפוץ בחברה של היום  בגידה גורמת לנזק רב למערכת הזוגית.

הרומן מחייב את בני הזוג לבחון את מערכת היחסים ולעיתים הוא מהווה הזדמנות  לשיקום הקשר. היחסים יכולים לעבור תהליך של שיקום רק אם שני הצדדים רוצים בכך. תהליך השיקום דורש לקיחת אחריות מצד הבוגד ויכולת לסלוח מצד הנבגד. 

מומלץ לעבור את תהליך שיקום הקשר הזוגי בליווי מקצועי מתאים.