top of page
טיפול זוגי - גירושין

טיפול זוגי - גירושין

כולנו שומעים מידי פעם בתקשורת שאחוזי הגירושין עולים משנה לשנה, ושיציבותו של התא המשפחתי היא כבר לא מה שהייתה פעם. מבלי להיכנס לרכילות, רבים מאיתנו יודעים לספר על זוגות רבים שחווים משברים בזוגיות ומחזיקים מעמד כלפי חוץ, אך מתחת לפני השטח נוצרים קשיים רבים ומשברים בתפקוד המשפחתי ובטיב הקשר בין בני הזוג. זוגות אלו לעתים קרובות מגיעים לגירושין. 

כמובן נשאלת כאן השאלה האם באמת זוהי דרך העולם? האם באמת רק יחידי סגולה מצליחים לשמור על זוגיות מאושרת לאורך שנים. אולי באמת מי שתכנן את כל המערכת רצה רק שנתקשר לזמן קצר על מנת להביא צאצאים לעולם, ולשם כך הוא יצר בנו מערכת משוכללת המפעילה חומרים כימיים במח אשר גורמים לנו לאבד את הראש וליצור משיכה לזמן קצר המספיקה לשם המשכת הדורות והפצת המטען הגנטי שלנו בעולם ותו לא, ובאמת קשר ארוך טווח לאורך שנים הוא פשוט לא נכון ולא מתאים  למבנה הנפשי והפיזיולוגי שלנו.

ובכן אין ספק שמערכות זוגיות עוברות כמה שלבים במהלך החיים והקשר הראשוני או ההתאהבות נועד באמת להבטיח את יצירת החיבור הראשוני. אולם ככל שבני הזוג מתקדמים במהלך חייהם המשותפים, הם נדרשים להתמודד עם משימות מסוג אחר אשר דורשות הסתגלות ופיתוח קשר שונה בעל אספקטים חדשים ומגוונים יותר. לעיתים את ההתלהבות הראשונית והבראשיתית מחליפה חוויה והרגשה של שותפות וחברות עמוקה, וכן הכרה מעמיקה יותר של בן הזוג כתוצאה מהשנים שחלפו והחוויות המשותפות. כאשר מידי פעם נתן גם להצית מחדש את אש התשוקה הראשונית אשר מחממת ומאירה את הזוגיות הבוגרת.

לעתים המצב הזוגי הוא כזה ירוד שלא ניתן לשקם אותו. הגרעין הראשוני שעליו הושתת הקשר נשחק לרמה שכמעט אין שום חיבור רגשי בין בני הזוג. בני הזוג מרגישים שאין אור בקצה המנהרה והפתרון היחיד הינו להתגרש.

גירושים הם הסיום הפורמלי של קשר נשואים בין שני בני זוג .

בני זוג חדלים לגור יחדיו ולמעשה מפסיקים לתפקד כזוג נשוי .

יחד עם זאת גרושים הם לא רק סיום קשר אלא גם אובדן של חלומות, רצונות, תקוות, לצד שנוי חד בצורת החיים . 

החלטה להיפרד יכולה להופיע בכל שלב בחיי הנישואין. החלטה זו בין בני זוג לעיתים הינה הדדית ולעיתים על דעת צד אחד בלבד. במידה ויתברר כי אחד מבני הזוג נפרד כבר רגשית, יש לעזור לבן הזוג השני לקבל את הגירושין ולעבוד יחדיו לקראת השלמה ומציאת פתרון לגירושין הוגנים ככל הניתן. בעבר אנשים נמנעו מלהתגרש ומצאו פתרונות שונים בכדי להמשיך בקיום הנישואין והמשפחה בכל מחיר. כיום קיים ערעור ניכר של מושג  קדושת  הנישואין,  ומעיד על כך המספר ההולך וגדל של גירושין.

גירושים נתפסים כאירוע מלחיץ הגורם לבעיות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות לשני בני הזוג ומחייב אותם להפנות משאבים רבים על מנת להתמודד עם הקשיים .

תהליך הגירושים גורם לשינויים רבים בו זמנית ובתחומים שונים בחיי בני זוג, המביאים רמת לחץ גבוהה. 

אנשים רבים מדברים על גירושין כחוויה טראומטית ביותר.

יחד עם זאת גירושים הם גם הזדמנות לחשבון נפש, הסקת מסקנות, צמיחה מחודשת לשנוי חיובי, למשל בניית קשר זוגי ומספק יותר .

פעמים רבות הגיעו אלי לטיפול גברים ונשים  גרושים  במטרה לברר מה היה חלקם בכישלון הנישואין. תהליך זה אפשר להם להיות יותר  מודעים לעצמם למען הצלחה בהמשך.

גירושים מהווים סיום של קשר. חשוב לזכור שכל סיום הוא גם התחלה חדשה. 

bottom of page