חיפוש

טיפול זוגי / ייעוץ זוגי

עודכן: 12 בנוב׳ 2019

טיפול זוגי הוא אחד מסוגי הטיפול הנפשי הדורש מומחיות רבה ביותר. אם בטיפול רגיל המטפל נמצא בעמדה של אחד על אחד מול המטופל והוא יכול להקדיש לו את כל תשומת הלב והיחס הדרושים, הרי בטיפול זוגי על המטפל להתמודד עם האינטראקציה הקיימת כבר בין בני הזוג אשר בדרך כלל אינה זורמת על מי מנוחות (לכן מן הסתם הם באו לטיפול). יתרה מזו, יועצת הזוגית צריכה להיזהר מאוד מלתפוס עמדה אפילו קלה לטובתו של אחד מבני הזוג כיוון שעל ידי כך הם עלולים אפילו באופן בלתי מודע להרחיק את הצד השני ולהמעיט בצורה דרסטית את האפקטיביות של הטיפול.

הדרך הנכונה בה יועצת זוגית או מטפלת זוגית טובה צריכה להתייחס לטיפול היא לראות את הזוג כמכלול אחד. אין כאן שני אינדיבידואלים שבאו לטיפול אלא מערכת שלמה זוגית אשר מורכבת משני פרטים. ככל שהמטפל יוכל להעביר את התובנה הזו לבני הזוג בצורה אפקטיבית יותר כן תוכל להיווצר תקשורת בונה ביניהם כזו אשר תוכל גם להתייחס לפרטים ולתפקידים השונים של כל אחד מהפרטים בתוך המערכת באופן בונה ומועיל. היכולת לא להתייחס אל כל אחד מבני הזוג בנפרד אלא כאל חלק מהשלמות הכללית מהווה צעד ראשון בדרך להצלחה בטיפול ולשיקום חיי הנישואין. בייעוץ זוגי מעין זה נדרשת מהמטפל היכולת להיות מעין נוגע ואינו נוגע, מצד אחד הוא משקיף מהצד ומסתכל בצורה שקולה על מערכת היחסים מבלי לנקוט עמדה אישית, ומצד שני הוא מטפל ומתייחס לבעיות הקיימות בין בני הזוג בנושאים העדינים והאינטימיים ביותר מציע פתרונות ואף מכוון את בני הזוג לעבודה מעשית בתחומים הדורשים טיפול.

יועצת זוגית או מטפלת זוגית טובה בעצם מחזירה את המטופלים אל הסיבה הראשונית שבגללה הם יצרו ומסדו את הקשר. כולנו חולמים ומייחלים לקשר טוב חם ואוהב עם נפש קרובה, קשר אשר יספק ויפרה אותנו בכל תחומי החיים. שאיפה זו שלעיתים התעמעמה והוכהתה עם השנים יכולה לקבל פריחה מחודשת על ידי טיפול זוגי רציני אשר מבהיר לבני הזוג את הצורך והכמיהה שלהם לקשר ובעצם את חוסר השלמות שלהם בלעדיו. ההבנה העמוקה שהשני משלים אותי בעצם וכל החסרונות שלו הנראים לעיני הינם בעצם מקום עבורי לנתינה השפעה והתחברות, יכולה להפיח חיים חדשים בזוגיות עייפה ולתת דלק לטיפול אמיתי בבעיות השונות הקיימות מתחת לפני השטח.

יועצת זוגית יוצרת שיחה והתקשורת לבני הזוג מול צד שלישי שיכולה לתת לבני הזוג מבט אובייקטיבי ולא משוחד על אותם נקודות שצורמות ומפריעות להם, ומאפשרת להם לצאת מעט מעצמם וללמוד מחדש כיצד להביע את עצמם בתקשורת נכונה ולהגיע באמת אל בני זוגם.

טיפול זוגי טוב דורש מהמטפל אובייקטיביות, מומחיות ורגישות לצרכיהם של בני הזוג כמו גם ידע מעמיק וניסיון רב. מבל אפרת הינה פסיכותרפיסטית מומחית יועצת זוגית עם למעלה מ30 שנה של ניסיון עשיר בטיפולים זוגיים ובפרויקטים בתחום בריאות הנפש. מבל מקפידה על יחס חם מקצועי ותומך מתוך גישה של אמפטיה והזדהות מקצועית ודיסקרטית עם מטופליה.

מבל תשמח לעזור גם לכם.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מצבי רוח הינם חלק מחוויה סובייקטיבית של כל אדם. בדומה לרגשות, מדובר בתחושה שהגוף יוצר כתוצאה מגירוים פנימיים, חיצוניים וגם סביבתיים. מצבי רוח משפיעים על התנהגות ועל דרכי מחשבה. יחד עם זאת מחשבות משפיע

פרויד הגדיר חרדות כמצב ללא בסיס אורגני אשר נגרם ע"י קונפליקט אינטראפסיכי והוא קרא להם נוירוזה . חרדה הינה מצב של אי נוחות , מתח , מצוקה עם תחושה סובייקטיבית של סכנה , לאדם לא ברור מהי הסיבה המדויקת א

המילה משבר היא מילה מפחידה מכיוון שיש לה קונוטציות של סוף . ואולם זה לא חייב להיות כך מאחר ו CRISIS בלטינית פירושו שנוי בלתי נמנע , כלומר שנוי הכרחי . חשוב להבין שמשבר בזוגיות לא אומר בהכרח שהקשר נגמר